Wikileaks.org tarih oldu yaşasın Wikileaks.ch

Wikileaks.org tarih oldu yaşasın Wikileaks.ch
Wikileaks.org tarih oldu yaşasın Wikileaks.ch
Wikileaks'e alan adını veren Amerikan şirketi, "wikileaks.org" adresini iptal etti. Adresi kapatılan site yeni isim aldı. Wikileaks İsviçre üzerinden wikileaks.ch adresinden yayına başladı

STOCKHOLM/AA

Amerikan gizli diplomatik belgelerini açıklayan Wikileaks’e alan adını veren EveryDNS şirketi, wikileaks.org adresinin çok sayıda siber saldırıya hedef olduğunu belirtti. EveryDNS, bu saldırıların şirketin altyapısına zarar verebileceğini kaydederek, bu yüzden adresin iptal edildiğini duyurdu. Adresi kapatılan site yeni isim aldı. Wikileaks İsviçre üzerinden wikileaks.ch adresinden yayına başladı.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon eğer isterse Wikileaks sitesini kapatabileceğini duyurmuştu. Rusya'nın da BaşbakanVladimir Putin'in mafya bağlantısı olduğunu öne süren belgelerin yayımlanmasının ardından sitenin kapatılmasını isteyebileceği belirtiliyor.

AYRINTILAR:

Wikileaks.org alan adresi DNS server'ı tarafından kapatılan Wikileaks durdurulamıyor. Siteye İsviçre uzantılı Wikileaks.ch adresi üzerinden erişim devam ediyor.

Wikileaks’in Twitter sayfasından bu sabah TSİ 07:30’da yapılan açıklamada alan adının kapatıldığı belirtilmişti.

Wikileaks’in Twitter mesajında “Wikileaks.org adresi kitle saldırıları iddialarının ardından ABD 'li everydns.net tarafından kapatıldı. Gücümüzü korumamıza yardım edin” denilmiş ve siteyi ayakta tutmak isteyen kullanıcıların bağış yapabilecekleri linkler verilmişti.

Ancak hemen harekete geçen örgüt, siteyi İsviçre uzantılı Wikileaks.ch adresine taşıdı. Siteye şu an bu adres üzerinden sorunsuz bir biçimde ulaşılabiliyor.

Böylece Wikileaks bir dizi saldırının yanı sıra bu ikinci büyük darbeden de sağ çıkmayı başardı. Wikileaks'in iki gün önce de Amazon.com tarafından server'ları kapatılmış, erişimde bir süreliğine aksamalar yaşanmıştı.

ABD BASKISININ SONUCU

İsveç’in Bitsec Danışmanlık şirketinde bilgi paylaşım ve bilgi teknolojileri güvenliği uzmanı olan Andre Rickardsson, alan adı sağlayıcılarının, kullanıcılar sözleşmelerini ihlal etmedikleri sürece kapatılmadığını belirtti. Rickardsson, “Buradaki sıkıntının ardında olan Wikileaks değil, Wikileaks’in işlemlerini bozmak isteyen kişiler” dedi.

Rickardsson, benzer şartlar altında hiçbir kullanıcının erişim dışı kaldığına rastlamadığını belirtti: Bunun EveryDNS tarafından yapıldığını bir saniye bile düşünmem. Bana kalırsa baskı altındalar” diyerek ABD’li yetkilileri ima etti.

Asange’ın Londra’da bulunan avukatı Mark Stephens da, EveryDNS’in maruz kaldığı baskının Wikileaks’in server’larının kapatılmasına neden olduğunu düşündüğünü iletti. Stephens, bir blog sitesinde yazdığı yorumda, “Yapılan baskının Wikileaks’in alan isminin kapatılmasına neden olduğu anlaşılıyor” ifadesini kullandı.

Bu arada Pakistan Yüksek Mahkemesi, ülkede Wikileaks'e erişimin yasaklanması yönündeki talebi reddetti.

Arif Gondal isimli bir vatandaşın dava talebinde Wikileaks'in Pakistan, Suudi Arabistan ve diğer Müslüman ülkelerle Batı arasına nifak sokmayı amaçladığı öne sürülmüştü. Lahor Yüksek Mahkemesi Yargıcı Şeyh Azmet Said, davanın sürdürülemeyeceği gerekçesiyle talebi reddetti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Twitter

  ,

  İsveç

  ,

  İsviçre

  ,

  Wikileaks

  ,

  blog