Wikileaks'e 'sivil isimlerini gizle' uyarısı

Wikileaks'e 'sivil isimlerini gizle' uyarısı
Wikileaks'e 'sivil isimlerini gizle' uyarısı
İnsan hakları örgütleri, Wikileaks internet sitesinden, Amerikan askerlerinin ve yabancı güçlerin yanında çalışan sivillerin korunması için Afganistan savaşıyla ilgili belgeleri sansürlemesini istedi.

LONDRA- Bağımsız Afgan İnsan Hakları Komisyonu, Uluslararası Af örgütü ve diğer üç insan hakları örgütü, Wikileaks ’in kurucusu Julian Assange’a, geçen ay internette yayımladığı Afganistan savaşıyla ilgili 77 bin gizli askeri belgede yer alan Afgan sivillerin isimlerinin çıkarılması talebiyle e-postalar gönderdi.

Bağımsız Afgan İnsan Hakları Komisyonu’ndan Nader Nadery, söz konusu isimlerin yayımlanmış ve yayımlanacak olan belgelerden çıkarılmasını istediklerini belirterek, "Sivillerin yaşamlarına hiç saygı yok" dedi ve hükümetin işbirlikçisi olarak görülen Afgan sivillere yönelik suikastlarda artış gözlendiğini söyledi.

Nadery, taleplerine henüz yanıt almadıklarını belirtirken, Uluslar arası Af örgütünün sözcüsü Susanna Flood, insan hakları örgütlerinin, Assange’a yolladıkları ortak mektupta da söz konusu belgelerde yabancı güçlerin yanında çalışan Afgan sivillerin kimliklerinin ifşa edilmesi meselesine değindiklerini anlattı.

Flood, e-postalarına karşılık verildiğini belirtirken, Uluslararası Af örgütü veya diğer örgütlerin, belgelerin sansürlenmesi için Wikileaks’e yardım edip etmeyeceği konusunda ise açıklama yapmadı.

Hükümetlerin ve diğer kuruluşların görev suistimallerine ilişkin sızan belgeleri kamuoyuna duyuran Wikileaks internet sitesi, ABD ordusunun Afganistan savaşına ilişkin yaklaşık 90 bin belgeyi yayımlamıştı.

Sitede, Afganistan’da sivil ölümlere yol açan ve kayıtlara geçmeyen olaylardan, Taliban militanlarına yönelik gizli operasyonlara kadar çok sayıda bilginin yer aldığı gizli belgeler yer almıştı. (aa)