Wikileaks'ten yeni belgeler

Wikileaks'ten yeni belgeler
Wikileaks'ten yeni belgeler
Wikileaks, Suriye'nin önde gelen siyasetçilerine ait 2 milyondan fazla e-posta yayınladı

Wikileaks'in "Syria Files" ( Suriye Dosyaları) adını verdiği pakette yaklaşık 680 bin kişiye ait 2.4 milyondan fazla e-posta yer alıyor. Wikileaks daha önceki sızıntılarda olduğu gibi yine dosyaları peyderpey yayınlayacak.

Yazışmaları yayınlanan önemli Suriyeli kurumlar arasında Suriye Başkanlık İşleri, Dışişleri, Maliye, Enformasyon, Ulaştırma ve Kültür Bakanlıkları bulunuyor.

Wikileaks sözcüsü Sarah Harrison, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, "Şu an Wikileaks, Suriye dosyalarını yayınlamaya başlıyor. Suriyeli siyasetçilere, bakanlara ve ilgili şirketlere ait 2 milyondan fazla e-postayı yayınlıyoruz" dedi.

Harrison e-postaların en eskisinin Ağustos 2006, en yenisinin ise Mart 2012 tarihli olduğunu söyledi. Yayınlanan e-postalar arasında 400 bin kadarı Arapça, 68 bin tanesi Rusça. 42 bin e-postada da virüs ve zararlı yazılım keşfedildi.

"ÇATIŞMAYI ANLAMAMIZI SAĞLAYACAK"
Wikileaks kurucusu Julian Assange ise e-postalarla ilgili olarak, “Bunlar bizim şu ya da bu grubu eleştirmemize yardımcı olmaktan öte çıkarlarını, eylemlerini ve düşüncelerini anlamamızı sağlıyor. Bu çatışmayı çözmemizin tek yolu bunu anlamak” dedi.

Grubun sitesinde belgelerin, “Suriye hükümetinin ve ekonomisinin iç işleyişine ışık tutmasının yanı sıra Batı’nın ve Batılı şirketlerin söyledikleriyle yaptıkları arasında ne büyük çelişkiler olduğunu da gösterdiği” ifade edildi.

WIKILEAKS'İN SİTESİNE ULAŞILAMIYOR
Wikileaks'in internet sitesine yüklenen belgelere şu an itibarıyla ulaşılamıyor. Bu durumun sitede yaşanan yoğunluktan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Söz konusu belgelerin kapsamı Wikileaks'in en çok ses getiren ifşaatı olan "Cablegate"ten sekiz kat daha büyük. Wikileaks, "Cablegate" kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait binlerce gizli yazışmayı yayınlamıştı.(hürriyet)