WSJ: Obama yönetimi Esad'ı devirmek için yol bulmaya çalıştı

WSJ: Obama yönetimi Esad'ı devirmek için yol bulmaya çalıştı
WSJ: Obama yönetimi Esad'ı devirmek için yol bulmaya çalıştı
Wall Street Journal gazetesi, Obama yönetiminin Suriye lideri Esad'ı devirmek için birkaç yıl boyunca gizli bağlantılar kurmaya çalıştığını yazdı.

RADİKAL – Amerikan Wall Street Journal gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı devirmek için birkaç yıl boyunca Suriye’deki üst düzey yetkililerle irtibat kurmaya çalıştığını yazdı. Gazete, haberini şu anda görevde olan veya görevini bırakmış çok sayıda ABD’li ve Arap yetkiliye dayandırdı.

“ABD, rejim içinde askeri darbeye teşvik edecek çatlar aradı, ancak birkaç tane buldu” denilen haberde, bu çabaların hiçbir zaman hız kazanamadığı ve iletişimin kısıtlı olduğu belirtildi. ABD’li yetkililerin ifadelerine göre, iletişim kimi zaman doğrudan diplomatlar arasında, kimi zaman da İran ve Rusya üzerinden sağlandı. Esad hükümetinin ise farklı zamanlarda, “terörle mücadelede birleşmek” amacıyla ABD yönetimine ulaşmaya çalıştığı belirtildi.

Esad bir hafta içinde ikinci kez kameralar karşısında

ABD’li ve şu anda görevde olan Avrupalı yetkililer, 2011’de ABD’nin Suriye’de ‘rejim değişikliği gerçekleştirebilme ihtimali olan’ Alevi komutanlar seçtiğini aktardı. Wall Street Journal, hükümetin ve ordunun bütünlüğünü koruması nedeniyle aranan ‘rejim çatlağının’ bulunamadığını kaydetti.  

Muallim: Cenevre görüşmelerine katılmaya hazırız

Hersh: ABD ordusu Esad'a istihbarat desteği verdi

Ed-Diyar: Esad Tahran'a dört Rus savaş uçağının eşliğinde gidecek