Ya açıktan istifa ya da sürgün

Ya açıktan istifa ya da sürgün
Ya açıktan istifa ya da sürgün
Mısır'da çözüm için diplomatik temaslar artarken Independent'a göre Mursi'ye serbest bırakılıp istifasını açıklaması ya da sürgüne gitmesi önerildi.

Mısır’da darbe sonrası Müslüman Kardeşler’le yaşanan krizi çözmek için ABD , AB , Afrika Birliği ve Körfez ülkelerinin yer aldığı diplomatik çabalar sürerken devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye sürgünü de içeren seçenekler üzerinde durulduğu öne sürüldü. Independent’a göre Mursi’nin müttefikleri Cumhurbaşkanı’nın serbest bırakılması ve resmen istifa etmesi konusunda gizli görüşmeler yapıyor. Tartışılan seçeneklerden biri, Mursi’nin televizyondan yayımlanacak bir konuşmayla istifa etmesi ve yetkilerini geçici Baş bakan Hazım Biblavi’ye devretmesi. Bir diğer seçenek Mursi’nin gözaltından serbest bırakılması ve sürgün olarak bir başka ülkeye gönderilmesi. Gazeteye konuşan kaynak “Mursi’ye onurlu bir çıkış bulmayı umuyoruz. Çoğu insan Mursi’yi koltuğuna döndürmenin mümkün olmadığını artık kabul ediyor. Devlet kurumlarının desteği olmadan nasıl geri dönebilir? Yargı olmadan, polis olmadan, ordu olmadan nasıl dönebilir?” dedi. Darbeyi yapan Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi ve geçici Cumhurbaşkanı Adyi Mansur’un da yer aldığı Milli Savunma Konseyi ise siyasi çözümün yasaları çiğneyenlere dokunulmazlık getirmeyeceği uyarısı yaptı. Halihazırda Müslüman Kardeşler’in mürşidi Muhammed Bedii, yardımcıları Hayrat Şatır ve Reşad Beyyumi göstericileri öldürmeye teşvik suçlamasıyla 25 Ağustos’ta mahkemeye çıkartılacak. 

Haddadi: Görüşme olmadı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ise Şatır’la Tora Hapishanesi’nde görüştü. Kahire ziyaretini uzatan Burns’a AB Elçisi Bernardino Leon ile Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları eşlik etti. Pazarlık iddiasını reddeden Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad Haddad ise “Şatır, ‘Mursi adına konuşamam’ diyerek heyetle görüşmeyi reddetti” açıklamasını yaptı.