Yahudi değilsen kölesin!

Yahudi değilsen kölesin!
Yahudi değilsen kölesin!
İsrail'de Şas partisinin ruhani lideri Haham Ovadya Yosef'in 'Yahudi olmayanların varlık sebebi Yahudilere hizmettir' sözü gündeme damgasını vurdu.

İsrail ’de hükümetin vatandaşlık için ‘Yahudi devletine sadakat yemini’ şartı getirme kararıyla kopan tartışmalar sürerken bu kez koalisyondaki Şas partisinin ruhani lideri Haham Ovadya Yosef’in “Yahudi olmayanların varlık sebebi Yahudilere hizmettir” sözü gündeme damgasını vurdu. 90’lık haham, cumartesi verdiği vaazda, “Goylar (Yahudi olmayan) bize hizmet için doğar. Yalnızca İsrail halkına hizmet için. Bunu yapmazlarsa dünyada yerleri yoktur” dedi. Yosef, “İsrail’de ölümün hükmü onlara geçmiyor. Yahudi olmayanların da herkes gibi ölmeleri gerek. Ama gelin görün ki, Tanrı onlara uzun ömür veriyor. Neden mi? Düşünün ki, eşeğiniz öldü. Ne olur? Para kaybedersiniz. Çünkü o hizmetkarınızdır. İşte onun için ömürleri uzun. Yahudiler için iyi çalışsınlar diye. Yahudi olmayanlar neden gerekli? Çünkü çalışacaklar, ekip biçecekler. Biz de efendi gibi oturup yiyeceğiz. Goyların yaradılış sebebi budur” ifadelerini kullandı.
ABD’deki Yahudi lobi kuruluşu ‘İnkar ve İftirayla Mücadele Birliği Direktörü Abraham H. Foxman ise, Yosef’i kınayarak “Kürsüyü böylesine nefret dolu, bölücü fikirler vazetmek için kullandıklarını görmek rahatsız edici.

Nefreti körüklüyor” dedi. Safed kentinde ise 18 haham, bir duyuru ile Yahudi olmayanlara ev kiralanması ve satılmasından kaçınılmasını istedi. Duyuruda “Bize karşı nefret dolu olanlar, aramıza karışmaları halinde birer tehlikedir” denildi.


    ETİKETLER:

    İsrail

    ,

    Abraham