Yahudi lobisinin yeni sloganı: Haydut Türkiye

Yahudi lobisinin yeni sloganı: Haydut Türkiye
Yahudi lobisinin yeni sloganı: Haydut Türkiye
Middle East Forumu Başkanı Daniel Pipes, Washington Times gazetesince yayımlanan makalesinde, "İran'ın nükleer silahlarının yanı sıra bölge için en büyük tehdit olarak haydut bir Türkiye'yi görüyorum" sözlerini kullandı.

WASHİNGTON – Türkiye ile İsrail arasındaki kriz derinleşirken ABD’deki önde gelen Yahudi kuruluşları ve şahsiyetlerinin Türkiye karşıtı söylemleri çoğalıyor. ABD’nin tanınmış Yahudilerinden Middle East Forumu Başkanı Daniel Pipes, neo conlara yakınlığıyla bilinen Washington Times gazetesince yayımlanan makalesinde, “İran’ın nükleer silahlarının yanı sıra bölge için en büyük tehdit olarak haydut bir Türkiye’yi görüyorum” sözlerini kullandı.

Daniel Pipes, “Türkiye, Hayduda Mı Dönüşüyor?” başlıklı makalesinde “Darbeler ve sivil ayaklanmalarıyla alt üst olan Ortadoğu ’da Türk Cumhuriyeti, etkileyici büyümesi, demokratik sistemi, ordu üzerindeki sivil kontrolü ve laik düzeni sayesinde inandırıcı biçimde kendisini bir model onarak ortaya koyuyor. Ancak gerçekte, Türkiye, İran ile birlikte bölgenin en tehlikeli devleti olabilir” iddiasında bulundu.

Bu iddiasının nedenleri olarak “Frenleri olmayan İslamcılar”, “ AKP 'den bile kötü bir muhalefet”, “Ufuktaki ekonomik çöküş”, “Tırmanan Kürt sorunları”, “Erdoğan’ın, Arap sokağının kahramanı olması”, “İsrail ile çatışma isteği”, “Akdeniz enerji rezervlerine ilişkin hak iddiaları” gibi "faktörleri" sıralayan Pipes, “sıfır sorun politikası”nın da “geniş kapsamlı düşmanlığı”na dönüştürüldüğünü de savundu.

Daniel Pipes, ekonomik zorlukları durumunda Başbakan Erdoğan ’ın, “Venezüellalı dostu Hugo Chavez”e benzeyebileceği görüşüne de yer verdiği makalesini, “Bu nedenle İran’ın nükleer silahlarının yanı sıra bölge için en büyüt tehdit olarak haydut bir Türkiye’yi görüyorum” iddiasıyla noktaladı.(anka)