Yahudi-Protestan gerilimi

Yahudi-Protestan gerilimi
Yahudi-Protestan gerilimi

Batı Şeria da Yahudi yerleşimciler zaman zaman Filistinli köylülere ait zeytinlikleri yağmalayıp ağaçları kesiyor.

NEW YORK - ABD ’de birçok Yahudi örgüt, Washington yönetiminin İsrail ’e verdiği askeri yardımla ilgili Kongre’de soruşturma başlatılmasını isteyen Protestan kuruluşlar ve kiliselerle köprüleri attı. Amerikan Yahudi Komitesi, İftira ve Karalama ile Mücadele Birliği, Yahudi Kamu İşleri Komitesi ile diğer Yahudi dernekleri, Ulusal Hıristiyan-Yahudi Yuvarlak Masa grubu toplantılarının pazartesi yapılması planlanan bir sonraki oturumuna katılmayacaklarını duyurdu. Grup, ülkede İsrail’in Filistin politikalarına karşı kiliseler tarafından düzenlenen gösterilerin artması üzerine 2004’te kurulmuştu.
Aralarında Amerikan Evanjelik Luteryen Kilisesi, Presbiteryan Kilisesi ve Birleşik Metodist Piskoposlar Konseyi`nin de bulunduğu çeşitli Protestan kuruluşları, 5 Ekim’de Kongre’ye gönderdikleri mektupla İsrail’i işgal altındaki Filistin topraklarında yaygın insan hakları ihlali yapmakla suçladı. Mektupta, İsrail ihlallerinin, ABD’nin askeri yardım için gerekli hukuki standartlara da aykırı olduğu ifade edildi. ABD’nin İsrail’e verdiği askeri yardımın sorunun devam etmesine yol açarak hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin uzun vadede güvenliklerini tehdit ettiğini kaydeden Protestan kuruluşlar, İsrail ihlalleriyle ilgili soruşturma çağrısı yaptı.

Suçlamalar temelsiz
Muhafazakâr Yahudiler Birleşik Sinagogu ise suçlamaları ‘çirkin ve temelsiz’ diye niteledi. Ulusal Kiliseler Konseyi de en kısa zamanda yeniden diyalog kurulmasını dilediklerini ifade etti.