Yakuza'da savaş çıktı!

Yakuza'da savaş çıktı!
Yakuza'da savaş çıktı!
Japonya'nın en büyük yakuza ailesi Yamaguchi-gumi'de isyan çıktı. Polis rakip çeteler arasında başlayan savaşı durdurmak için özel bir birim kurdu!

RADİKAL - Japon mafyasında (yakuza) son aylarda yaşanan bir iç çekişme nedeniyle başlayan şiddet olayları polisi harekete geçirdi. Ülkenin en büyük yakuza ailesi sayılan Yamaguchi-gumi içerisinde bir grup geçtiğimiz aylarda, örgütün lideri Shinobu Tsukasa’ya baş kaldırarak kendi çetelerini kurdu. Yetkililer, yaklaşık 23 bin üyesi bulunan gruptan ayrılanların sayısının 3 bin civarında olduğunu tahmin ediyor.

Yaşanan bölünmeden bu yana rakip gruplar arasındaki şiddet eylemlerinin kanlı bir mafya savaşına dönüşmesinden endişe eden Japon polisi, hafta başında yeni bir mafyayla mücadele ekibi kurdu. Güvenlik yetkilileri, geçtiğimiz gün ayrılıkçı gruba yönelik operasyonda piyasa değeri 63 milyon doları bulan uyuşturucu hap ele geçirdi. Olayla ilgili 5 yakuza üyesi tutuklanırken polis önceki gün de grubun merkez ofisine baskın düzenledi.


ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

Güvenlik güçlerinin müdahalelerine karşın iki grup arasındaki şiddet eylemleri hız kesmeden devam ediyor. Son olarak ‘Kobe Yamaguchi-gumi’ adını alan ayrılıkçı grubun Mito kentindeki ofisine otomobille dalan yakuza üyeleri, çevreye ateş açtı. Silahlı saldırı olaylarının son derece nadir görüldüğü Japonya’da yakuza aileleri arasında en son savaş 1980’li yıllarda yaşanmıştı. Polis, şu ana kadar sadece birkaç yakuza üyesinin öldürüldüğünü, buna karşın önlem alınmazsa olayların daha korkutucu boyutlara ulaşabileceğini belirtiyor.

POLİS YENİ BABA İLE GÖRÜŞECEK

Yamaguchi-gumi ailesinden ayrılarak kendi grubunu kuran Kunio Inoue, daha önce ailenin Yamaken-gumi fraksiyonunun başındaydı. Polis yetkilileri, olayların daha fazla büyümemesi için 22 Mart’ta Inoue ile özel bir toplantı gerçekleştirecek.

1915 yılında kurulan Yamaguchi-gumi grubu, Japon yeraltı dünyasının en büyük örgütü sayılıyor. Grup kumar, uyuşturucu, fuhuş, şantaj, haraç gibi pek çok yasadışı faaliyet yürütüyor. (Vatan)