Yanarak can verdiler

Yanarak can verdiler
Yanarak can verdiler
Etnik şiddetin tırmandığı Myanmar'ın Yangon kentindeki bir külliyede çıkan yangında 13 çocuk öldü. Müslümanlar, külliyenin kundaklandığı iddiasında.

Myanmar’da Budistlerin Müslümanları hedef almasıyla tırmanan gerilimin ateşi dün bir okulda çıkan yangında 13 çocuğun ölmesiyle iyice alevlendi. Yangon kentinde kimsesizlerin kaldığı külliyede çıkan yangında yaşları 12 ile 15 arasında değişen 13 çocuk yaşamını yitirdi. Yetkililer cami, okul ve yatakhaneden oluşan külliyede çıkan yangının merdiven altındaki trafonun aşırı ısınmasından kaynaklandığını öne sürerken kurban yakınları kundaklama şüphesini dile getirdi. Verilen bilgilere göre 75 çocuğun kaldığı külliyede, zemin katta uyuyan çocuklar kaçtı, 1. kattaki odada kalan 16 çocuktan 3’ü pencereden atlayıp kurtuldu, merdivenlere yönelen diğerleri ise yanarak can verdi. Kilitli kapıları kırıp içeri giren itfaiyecilerin çabaları sonucu yangın söndürüldü. Müslüman Gençler Örgütü yetkilisi Zaw Min Htun, binada yanmış kablo görmediklerini, sigorta kutusunun da sağlam olduğunu söyledi.
Külliyenin kundaklandığını ve masum çocukların katledildiğini öne süren Zaw, yetkililere olayı derhal aydınlatma çağrısında bulundu. Müslüman toplumun liderlerinden Şine Win ise “Benzin ya da mazota benzer bir koku vardı” derken kurbanların dışarı çıkarılmasına yardım eden Khin Maung Hla “Sanırım birileri yangını kasıtlı olarak çıkardı” ifadelerini kullandı. 13 yaşındaki çocuğunu yitiren Nyunt Zaw “En küçük oğlumu yitirdim. Yıkıldım” diye konuştu. Yetkililer ise kapsamlı bir soruşturma başlattıklarını açıkladı. Kurbanların cenazeleri ise yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenle uğurlandı.
Batıdaki Rakhine (Arakan) eyaletinde geçen yıl Müslüman ve Budistler arasındaki çatışmalar en az 180 kişinin ölümüne, yaklaşık 10 bin kişinin evlerini terk etmesine yol açmıştı. Geçen ay Meikhtila’da yeniden başlayıp 15 kasaba ve köye sıçrayan olaylarda 43 kişi öldü, onlarca ev ve cami yakıldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Meikhtila’nın uydudan çekilen fotoğraflarını yayımlayıp 828 binanın tamamen, 35 binanın kısmen yıkıldığını kaydetmişti. BM Genel Sekreteri’nin Myanmar özel danışmanı Vijay Nambiar, hükümete Müslümanların problemlerini eşitlik temelinde çözme çağrısı yaptı.