Yangın kontrol altında

Yangın kontrol altında
Yangın kontrol altında
İsrail'in Karmel Dağı'ndaki yangına ABD'ye ait dev Boeing 747 Supertanker'in müdahalesinin ardından 41 can alan alevler 77 saat sonra kontrol altına alınabildi.

Karmel bölgesinde tarihinin en büyük yangın felaketini yaşayan İsrail ’in imdadına Türkiye ’den sonra ABD’den dev bir yangın söndürme uçağı yetişirken alevler dördüncü günde kontrol altına alındı. Arizona merkezli bir şirketten kiralanan dünyanın en büyük yangın söndürme uçağı Boeing 747 Supertanker’in müdahalesi yangında dönüm noktası oldu. 76 ton su kapasitesiyle gece-gündüz operasyon yapabilen Supertanker’in bölgeye ulaşmasının üzerinden 24 saat geçmeden yangının kontrol altına alındığı duyuruldu. Türkiye, Yunanistan , Britanya, Rusya ve Fransa ’nın gönderdiği uçaklar gece müdahale edemediği için mücadelede gecikme yaşanıyordu. Hava Kuvvetleri Komutanı Ido Nehuştan, 10 ülkeden 24 uçak ve helikopterin 400 sorti yaptığını söyledi. ‘Küçük İsviçre’ diye anılan bölgede 5 bin hektarlık alanda 5 milyon ağacı kül edip 41 kişinin ölümüne ve 17 bin kişinin evlerini terk etmesine yol açan yangın, önceki gün Dürzi kasabası Daliyat el-Karmel’i de tehdit etmeye başlamıştı. Polis sözcüsü Micky Rosenfeld de son 48 saatte başka yerlerde yangın çıkarmak için 20 kundaklama girişimi olduğunu öne sürdü.

Hükümette yangın var
Yangın karşısında aciz kalınması nedeniyle eleştiri alan Başbakan Benyamin Netanyahu dün kabine toplantısını tahliye edilen Tirat Hakarmel’de yapıp özel bir savaş yaşadıklarını ve yaraların sarılacağını söyledi. İçişleri Bakanı Eli Yishai’nin istifası istenirken İşçi Partili Refah Bakanı Yitzhak Herzog “İleri sofistike bir devletin başarısızlığını oturup değerlendirmeliyiz” diyerek eleştirilere hak verdi. Şas’ın ruhani lideri Ovadia Yosef da “Felâket Şabbat’a hürmetsizlik edenlere Tanrı’dan bir uyarı” dedi.