Yangın sadece İsrail ile Türkiye'yi değil, İsrail ile Filistin'i de YAKINLAŞTIRDI

Yangın sadece İsrail ile Türkiye'yi değil, İsrail ile Filistin'i de YAKINLAŞTIRDI
Yangın sadece İsrail ile Türkiye'yi değil, İsrail ile Filistin'i de YAKINLAŞTIRDI
YANGIN VESİLE OLDU; ABBAS VE NETANYAHU TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'de 3 günü geride bırakan yangın felaketi vesilesiyle telefonla konuştular.

Filistin haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail Başbakanı Netanyahu, Abbas'ı bizzat arayarak, yangın söndürme çalışmalarına Filistin Yönetimi'nin verdiği katkılar nedeniyle teşekkürlerini iletti.

Abbas da, yangında hayatını kaybedenler nedeniyle İsrail halkına başsağlığı dileklerini bildirdi, ayrıca gereken her şekilde yardıma hazır olduklarını vurguladı.

Filistin Yönetimi, dün İsrail'e söndürme çalışmalarında yardımcı olmak amacıyla 3 itfaiye aracı ve sivil savunma ekipleri göndermişti.

İsrail Başbakanlığı da, iki liderin telefon görüşmelerine ilişkin benzer bir açıklamada bulundu.

“Sıcak ve dostça” gerçekleştiği bildirilen telefon konuşmasında Netanyahu'nun Abbas'a “komşuların daima birbirlerine yardımcı olması gerektiğini” söyleyip, ayrıca yangınlara müdahale edecek söndürme uçakları alma kararını da aktardığı, bu uçakların, İsrail'in komşularına ve gerektiğinde Filistin Yönetimi'nin de ihtiyaçlarına cevap vereceğini ifade ettiği kaydedildi.

Her iki liderin, geçen Eylül ayında, ABD Başkanı Barack Obama ile Washington 'da bir araya gelmelerinin ardından bu yana ilk kez karşılıklı konuştukları sanılıyor.

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i arayıp, yangında hayatını kaybeden kurbanların aileleri için başsağlığı dileklerini iletti.

-YUNANİSTAN'DAN İSRAİL'E YANGIN YARDIMI

Yunanistan'ın İsrail'e Hayfa'da çıkan yangın nedeniyle, arama-kurtarma ekibi ve teçhizat gönderme kararı aldığı bildirildi.

Yunan medyası, bugün C 130 tipi uçak ile 36 kişiden oluşan arama-kurtarma timinin yola çıkacağını duyurdu.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun perşembe günü İsrailli karşıtı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, “CANADAİR” tipi 4 adet yangın söndürme uçağı İsrail'e gönderilmişti. (aa)