'Yanlışlıkla girdi aceleyle vuruldu'

'Yanlışlıkla girdi aceleyle vuruldu'
'Yanlışlıkla girdi aceleyle vuruldu'
Suriye, helikopterin keşif uçuşu sırasında yanlışlıkla sınırı geçtiğini, merkezin ikazı üzerine geri dönerken vurulduğunu açıkladı.

Genelkurmay’ın önceki gün Türkiye hava sahasına 2 km girince iki kez dön uyarısı yapıldıktan sonra F-16 uçağıyla düşürüldüğünü açıkladığı Suriye helikopteri ile ilgili Şam’dan gelen ilk açıklamada Türk hükümeti suçlandı. Resmi ajans SANA’ya göre Suriye ordusu tarafından yapılan açıklamada “Silahlı kuvvetlerimize bağlı bir keşif helikopteri Türkiye sınırlarından giren teröristleri gözlemlemek için Lazkiye kırsalında Yunusiye bölgesinin Bedama köyünde yaptığı uçuş sırasında kayboldu. Helikopter yanlışlıkla kısa bir mesafeyle Türk hava sahasına geçti ve yönlendirme merkezinden dön emri almasının ardından hemen Suriye hava sahasına döndü. Türk savaş uçakları derhal helikoptere Suriye hava sahasına dönüşü sırasında direkt ateş açtı, helikopter Suriye topraklarında düştü” denildi. Açıklamada “Türk uçaklarının aceleci bir tepki gösterip çatışma görevi olmayan ve geri dönmekte olan helikoptere doğrudan ateş açması sınırda gerilimi arttırmaya çalışan Erdoğan hükümetinin Suriye’ye karşı gerçek niyetini ortaya koyuyor” ifadeleri kullanıldı.

‘Bir pilot öldü, öteki kayıp’

Helikopterin yanarak düşüşünü ve bir pilotun paraşütle atlayışını gösteren videolar internete yüklenirken kayıtlardan birinde dışarıda Kaide ile bağlantılı olmayıp ‘ılımlı İslamcı’ diye nitelenen Ahfad-ı Resul grubuna bağlı silahlı kişilerin pilotun kafasını keserkenki görüntüsü yer aldı. Bir muhalif kaynak pilotlardan birinin öldürüldüğünü, ikinci pilot ve teknik elemanın ele geçirildiğini öne sürerken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bir pilotun muhaliflerin eline geçtiğini, diğerinin akıbetinin bilinmediğini kaydetti. Olay yerine giden AA ekibi ise İdlib’e bağlı Obin köyündeki hurdacıların helikopter enkazından kalan parçaları kamyonetlere yükleyerek götürdüğünü, Mustafa adlı köylünün, helikopterin sınırı geçtiğini ve sahra hastanesini bombalayacağını öne sürdüğünü aktardı.

İran: Soğukkanlı olun
Helikopterin düşürülmesi uluslararası camiada fazla yankı bulmazken Ney York Times “İç savaşa daha güçlü bir uluslararası yanıt verilmesi çağrılarını kuvvetlendirmeye yönelik askeri eylem” yorumunu yaptı. Misilleme beklenmezken İran Dışişleri Sözcüsü Merziye Afham, “Sınır ihlali önceden planlanmış bir girişim değil. Dolayısıyla her iki tarafı da soğukkanlı olmaya davet ediyoruz “ dedi.

‘Suçlu kim’ kavgası!

BM’nin Suriye’de faile işaret etmeden kimyasal silah kullanıldığını belgeleyen raporu üzerinde tartışma büyüyor. ABD , Britanya ve Fransa, ‘sorumlunun Esad rejimi olduğu tezlerinin raporla güçlendiği’ yorumunda birleşirken, Rusya failin muhalifler olduğu iddiasını yineledi. Nitekim Fransa, ABD ve Britanya’nın ‘Beşşar Esad’a baskıyı arttırma’ stratejisinde anlaştığı Paris toplantısının ardından Moskova’ya giden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’u ‘sorumlunun rejim olduğuna’ ikna edemedi. Fabius, “Rapor, sorumlunun hükümet olduğuna dair en ufak bir şüpheye yer bırakmıyor” dedi. Lavrov ise “Suriye’nin silahlarının tasfiyesi ve barış konferansı düzenlenmesi gibi ortak amaçlarımız var. Ancak bunların nasıl gerçekleştirileceği konusunda aşmamız gereken farklılıkları var” derken dünya liderlerine ‘karar alırken duygulara oynamamaları tam tersine profesyonellere itimat etmeleri’ tavsiyesinde bulundu: “Rapor kimyasal silahları kullananın Esad rejimi olduğunu kanıtlamıyor. Kullanılan roketin nerede üretildiği sorusu yanıtlanmış değil. Saldırının bir provokasyon olduğuna inanmak için sağlam ve ciddi temel hâlâ duruyor.”
Suriyeli üst düzey bir yetkili de ‘muhaliflerin karadan karaya roketlere ve sarine sahip olduklarını, bunları nasıl kullanacaklarını da Amerikalı, Fransız ve Britanyalı ajanlardan öğrendiklerini’ iddia etti. Yetkili “Sarin kullandığımız iddiasını reddediyorum. Muharebe alanında biz kazanıyoruz. Kaybedenler bu tip bir intihar davranışında bulunur” dedi.

Yine Bab el Hava

Reyhanlı-Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan 3.5 km ötede Suriye’nin Bab el Hava Kapısı yakınında bomba yüklü bir araç infilak etti. 5 bin kişinin kaldığı çadır kampına 100 metre mesafede yaşanan olayda 7 kişi ölürken 20 kişi yaralandı. 15 araç da hasar gördü. 11 Şubat’ta Cilvegözü çıkışındaki patlamada 13 kişi ölmüştü.