Yanukoviç azledildi, 25 Mayıs'ta seçim var

Yanukoviç azledildi, 25 Mayıs'ta seçim var
Yanukoviç azledildi, 25 Mayıs'ta seçim var
Devlet Başkanı Yanukoviç ve muhalefetin vardığı uzlaşmaya rağmen Ukrayna'da siyasetin ve sokağın ateşi düşmedi. Parlamento Yanukoviç'i azlederken, devlet başkanlığı seçimlerinin 25 Mayıs'ta yapılması kararlaştırıldı. Başkent Kiev'in Devlet Başkanlığı Sarayı ve bakanlık binalarının bulunduğu bölge dahil eylemcilerin kontrolüne geçerken, hem Rusya'ya kaçtığı hem de Harkiv kentinde olduğunu iddia edilen Yanukoviç ise 'istifa edeceği' iddialarını reddetti. Yanukoviç, 'darbe girişimi karşısında istifa etmeyeceğini' söyleyip muhalifleri 'eşkıya' olarak niteledi.

Kasım 2013'ten bu yana süren siyasi krizin üç AB dışişleri bakanının (Almanya, Fransa ve Polonya) arabuluculuğunda gerçekleştirilen görüşmelerden sonra tarafların tarihi nitelikte bir anlaşmaya imza atmasıyla sonuçlandığı Ukrayna'da siyasetin ve sokağın ateşi düşmedi. Gün Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in ülkeden kaçtığı iddialarıyla başlarken, akşam saatlerinde meclisten önemli kararlar çıktı. Parlamento Yanukoviç’i görevinden azledip devlet başkanlığı seçimlerinin de 25 Mayıs’ta yapılmasını kararlaştırdı.

 

Ukrayna ordusundan 'kriz' açıklaması

Kasım 2013’te AB’yle imzalanması planlanan işbirliği anlaşmasını askıya alıp Rusya’yla daha yakın ilişkileri tercih etmesiyle siyasi krizin fitilini ateşleyen Yanukoviç’in Devlet Başkanlığı ofisinde olmadığı öne sürüldü. Ardından da Yanukoviç’in ‘destekçisi’ Rusya’ya kaçtığı söylentisi çıktı. Hiçbir korumanın bulunmadığı Devlet Başkanlığı binasının kontrolünün eylemcilerin eline geçtiği de iddia edildi.

Ancak daha sonra Reuters’e konuşan üst düzey bir güvenlik yetkilisi Yanukoviç’in hala ülkede olduğunu söyledi. Buna karşın yetkili, ‘Yanukoviç’in başkent Kiev’de olup olmadığına’ dair soruya “Bunu söyleyemem” dedi.

‘YANUKOVİÇ HARKİV’DE’
Yanukoviç’e yakın bir vekil olan Anna Herman ise UNIAN haber ajansına demecinde Ukrayna liderinin, ülkenin kuzeydoğusunda yer alan seçmen desteği açısından 'kalesi' niteliğindeki Harkiv kentinde olduğunu söyledi. Herman, "Yanukoviç'in ülkeyi terk etmeye niyeti yok" dedi.

ERKEN SEÇİM 25 MAYIS’TA OLSUN
Bu arada UDAR partisi lideri Vitali Kliçko’dan da, Yanukoviç’in akıbetine dair bir iddia geldi. Kliçko, Twitter hesabından “Yanukoviç Kiev’i terk etti” diye yazdı. Kliçko ayrıca erken genel seçimlerin de 25 Mayıs’ta düzenlenmesini istedi.

MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI
Öte yandan Ukrayna parlamentosu Rada da bugün olağanüstü toplandı. Oturumda aşırı sağcı Svoboda Partisi başta olmak üzere bazı vekiller Yanukoviç’in azli için oylama yapılması önerisini gündeme getirdi.

MECLİS BAŞKANI İSTİFA ETTİ
Ayrıca Meclis Başkanı Vladimir Ribak’ın görevinden istifa ettiği açıklandı. Meclisin bugünkü oturumuna başkanlık eden Meclis Başkan Yardımcısı Ruslan Koşulinskiy, Ribak’ın sağlık sorunlarından dolayı istifa dilekçesini sunduğunu belirtti.

'YATSENYUK'A SÖZ VERDİ'

Bu arada Yanukoviç’in nerede olduğu bilinmezken, önde gelen muhalif lider Arseniy Yatsenyuk’un Anavatan Partisi’nden vekil Mykola Katerynchuk, Ukrayna Devlet Başkanı’nın ‘istifa etme sözü verdiğini’ öne sürdü. Katerynchuk, "Yatsenyuk, Meydan eylemcileri adına Yanukoviç’ten istifa etmesini istedi. Yanukoviç de istifayı kabul etti. İstifasını bize yazılı olarak sunma sözü verdi. Bizler de bu sözünü tutmasını bekliyoruz" dedi.

YANUKOVİÇ: DARBE GİRİŞİMİ KARŞISINDA İSTİFA ETMEYECEĞİM

Hakkında pek çok haber ortaya atılan Yanukoviç, akşam doğru ise ekranda boy gösterdi. Ukrayna kanalı UBR’ye röportaj veren Yanukoviç, ülkesinde yaşananları ‘darbe’ olarak niteleyip kınadı. Yanukoviç, “Ülkemiz ve tüm dünyanın şahit olduğu olaylar bir darbe örneğidir” dedi. Yanukoviç istifa edeceği iddialarını da reddetti: “Bu darbe girişimi karşısında istifa etmeyeceğim, halkımı çetelerin elinden kurtaracağım” diye konuştu.

'BUNLAR MUHALEFET DEĞİL EŞKIYA'

Harkiv’den röportaj verdiği belirtilen Yanukoviç, Ukrayna’daki durumu Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Almanyası’na da benzetirken, “Seçilmiş devlet başkanı benim. Bugün yaşanan her şey en başta vandalizm, eşkıyalık ve darbe olarak nitelenebilir. Benim değerlendirmem bu yönde. Bunlar muhalefet değil sadece eşkıyalar. Parlamentodan geçirilen yasalar da kesinlikle geçersiz” ifadelerini kullandı.

'ULUSLARARASI TOPLUM GÜVENLİK GARANTİSİ VERDİ'

Kendisinin ve çevresindeki insanların güvenliğinin, ‘Kiev’in büyük kısmını’ kontrol eden eylemcilerin tehdidi altında olduğunu savunan Yanukoviç, “Aracıma ateş açıldı. Ancak benim bir korkum yok” dedi. Ukrayna lideri, muhalefetle anlaşma imzalamasını sağlayan ‘uluslararası arabulucuların kendisine güvenlik garantisi verdiğini’ de ekledi. 
 

‘KİEV’İN KONTROLÜ EYLEMCİLERE GEÇTİ’

Bu arada sokağın ateşi de düşmüş değil. Kiev’deki eylemciler bu sabah Devlet Başkanlığı Sarayı ve bakanlık binalarının bulunduğu bölge dahil Kiev’in tamamının kontrolünü ele geçirdiklierini açıkladı. Polisin güvenlik noktalarını terk ettiği belirtildi. Kendini ‘Protesto Komutanı’ olarak tanıtan Ostap Kryvdyk ise Devlet Başkanlığı Sarayı’na giren bazı eylemciler olsa da herhangi bir yağmalama olayı yaşanmadığını söyledi. Kryvdyk, "Yeni Devlet Başkanı gelene dek binayı biz koruyacağız. Yanukoviç asla geri gelmeyecek" dedi.

Timoşenko bilmecesiKiev'de düğüm çözüldü

Yuliya Timoşenko serbest kalıyor

Putin, Ukrayna'daki olaylar için harekete geçti

Merkel, Obama ve Putin'le Ukrayna'yı konuştu