Yanukoviç: Putin hayatımı kurtardı

Yanukoviç: Putin hayatımı kurtardı
Yanukoviç: Putin hayatımı kurtardı
Ukrayna eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e 'hayatını kurtardığı için' teşekkür etti.

RADİKAL - Ukrayna eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, görevi bırakmasına yol açan Maidan eylemleri esnasında "hayatını kurtardığı için" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e teşekkür etti. Şu anda Rusya'da bulunan Yanukoviç, bir gün Ukrayna'ya dönmek istediğini söyledi. 

BBC'ye konuşan Yanukoviç, Ukrayna'da yaşanan krizde Maidan eylemcilerinin payı olduğunu söyledi. 23 Şubat 2014'ten bu yana Rusya'da bulunan ve ülke dışına Rus askerlerinin yardımıyla çıkan eski cumhurbaşkanı, "Vladimir Putin'in bu kararı vermesi onun hakkı ve kendi işiydi. Tabii ki güvenlik güçlerine bu emri verdiği, beni dışarı çıkarmaya yardımcı olduğu ve hayatımı kurtardığı için Putin'e minnettarım" ifadesini kullandı. 

Ukrayna'da yine bir Lenin heykeline saldırı

Geçen yıl yaşanan olayları "askeri darbe" olarak niteleyen Yanukoviç, "Ülkeyi mahvettiler. Bütün dünyayı bu çatışmanın içine çektiler" dedi. 

Putin Esad'a desteğini yineledi

Maidan eylemlerinde yaşanan can kayıpları hakkında da konuşan eski cumhurbaşkanı, protesto edenlere karşı ateş açılması emrini vermediğini vurgulayarak, "o dönem kan dökülmesini engellemek için daha fazla şey yapabileceğini" sözlerine ekledi. 

Rusya'dan AB'ye yaptırım yanıtı

Odessa Katliamı'nın birinci yılı