Yaptığı saat bomba sanılan öğrenci Obama'nın teklifini kabul etti

Yaptığı saat bomba sanılan öğrenci Obama'nın teklifini kabul etti
Yaptığı saat bomba sanılan öğrenci Obama'nın teklifini kabul etti
ABD'de yaptığı saat bomba sanılan ve gözaltına alınan Müslüman öğrenci Ahmet Muhammed, Başkan Barack Obama'nın teklifini kabul ettiğini ve Beyaz Saray'a gideceğini açıkladı.

RADİKAL – ABD ’nin Teksas eyaletinde yaptığı saat bomba sanıldığı için gözaltına alınan ve İslamofobi tartışmalarını yeniden gündeme getiren 14 yaşındaki Müslüman öğrenci Ahmet Muhammed, Beyaz Saray’a gideceğini açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama, olayın ardından Muhammed’i Beyaz Saray’a davet etmişti.

Middle East Eye’ın haberine göre, Beyaz Saray’ın yanı sıra Google, Facebook ve Twitter’dan davet alan Muhammed’e dünyanın birçok yerinden de destek mesajları yağıyor. Obama’nın daveti üzerine basın toplantısı düzenleyen Muhammed, sözlerine “Sanırım herkes benim bir saat yapıp başı belaya giren kişi olduğumu biliyor” sözleriyle başladı. Okulunu değiştirmeyi planladığını söyleyen Muhammed, eşyalarını polisten henüz alamadığını da aktardı.

Yaptığı saat bomba sanılan Müslüman öğrenciye Obama'dan destek

'AHMET'İN YANINDAYIM'

Teksas'ın Dallas kentinde 14 yaşındaki Müslüman öğrenci Muhammed'in evinde yaptığı ve öğretmenine göstermek için okula götürdüğü saatin bomba sanılması yüzünden kelepçelenerek gözaltına alınması ve 3 gün okuldan uzaklaştırılması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Olayla ilgili haberlerin ardından, Ahmet Muhammed'le dayanışma mesajları Twitter'da ön sıralara çıkarken, "#IStandwithAhmed" (Ahmet'in yanındayım) etiketi kullanıldı.

ABD polisi, 14 yaşındaki Muhammed'in yaptığı saati bomba sandı
 

OBAMA VE CLINTON’DAN TAM DESTEK

Olay, ABD Başkanı Barack Obama ile Demokrat Parti 'nin 2016 Başkan aday adaylarından Hillary Clinton'ın da tepkisini çekti. Öğrenciyle ilgili haberlerin sosyal medyada geniş yer bulmasından sonra, Hillary Clinton ve seçim kampanyası ekibi Muhammed'i destekleyen Twitter mesajları attı. Hillary Clinton, Twitter hesabı üzerinden attığı mesajında, "Varsayımlar ve korku bizi güvenli yapmıyor. Ahmet, meraklı olmaya ve inşa etmeye devam et" ifadelerini kullandı.

Olaya kayıtsız kalmayan Başkan Obama da attığı Twitter mesajında Ahmet'i Beyaz Saray'a davet etti. Obama mesajında, "Çok iyi saat, Ahmed. Beyaz Saray'a getirmek ister misin?" diye yazdı.

FACEBOOK’A DAVET ALDI

Öte yandan Ahmet, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in de desteğini aldı. Zuckerberg, genç öğrenciyi Facebook'a davet etti.