Yaptırım restleşmesi

Yaptırım restleşmesi
Yaptırım restleşmesi

Rusya ’nın Ukrayna’ya yönelik müdahalesini sert dille eleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Moskova ile askeri işbirliğini askıya alıp yaptırım uyarısında bulundu. Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre Rusya ile ortak askeri tatbikatlar, ikili görüşmeler, liman ziyaretleri ve planlanan konferanslar dahil askeri işbirliği durduruldu. Pentagon, Karadeniz’e savaş gemilerinin gönderileceği iddiasını da yalanladı. Avrupa ve Karadeniz’de bulunan askerlerin statüsünün değişmediği, önceden planlanan rutin operasyon ve tatbikatlara devam edildiği vurgulandı. ABD Ticaret Temsilciliği de, Rusya ile yaklaşan ticaret ve yatırım görüşmelerinin askıya alındığını açıkladı.

‘Dolardan vazgeçeriz’

ABD’nin ekonomik yaptırım ve tecrit tehditlerine karşılık Moskova da rezerv dövizi olarak kullandığı dolardan vazgeçebileceği tehdidinde bulundu. Kremlin danışmanı Sergey Glazyev, “Yaptırım uygulanması durumunda Rus kurumlarına Amerikan bankalarınca verilmiş borçların geri ödenmesinin imkânsız olacağını açıklamak zorunda kalabiliriz. Diğer rezerv para birimlerine geçmek ve kendi ödeme şartlarımızı yaratmak zorunda kalabiliriz. Doğuda ve güneydeki ticari ve ekonomik partnerlerimizle kusursuz ilişkilerimiz var. ABD’ye finansal bağımlılığımızı sıfıra indirmenin bir yolunu buluruz. Sonuçta da ABD yaptırımlarından kendi açımızdan büyük karla çıkarız” dedi. Rusya’nın elinde 500 milyar dolar döviz rezervi bulunuyor. Rusya lideri Vladilir Putin yaptırımlarla ilgili “Rusya’ya yaptırım planlayanlar sonuçlarını düşünmek zorunda. Günümüzde her şey birbirine bağlı. Elbette zarar oluşur ama bu karşılıklı olur” uyarısında bulundu.

Kerry 1 milyar dolar yardım sözüyle Kiev’de


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yeni Ukrayna yönetimiyle dayanışma sergilemek için dün Kiev’e gitti. Kerry, Obama yönetiminin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık kredi garantilerini içeren yardım paketini onaylaması için Kongre’de çalışmalar yürüteceğini söyledi. Gazprom nisandan itibaren Ukrayna’ya doğalgazda yaptığı indirime son vereceğini duyururken Kiev’e Rusya’ya olan borçlarına karşılık 3 milyar dolar kredi açmayı önermişti. Amerikan kredisi doğalgazdaki sübvansiyonunun kesilmesinden kaynaklanan ekonomik baskıyı hafifletmeyi hedefliyor.