Yaralıların yolu Kilis'ten geçiyor

Yaralıların yolu Kilis'ten geçiyor
Yaralıların yolu Kilis'ten geçiyor

Serkan Ocak, Halep te röportaj yaptığı muhalif komutan Ebu Tevfik i Kilis te yaralı olarak buldu.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

KİLİS- Suriye ’deki yaşanan iç savaşta yaralanan muhaliflerin ya da sivillerin Türkiye ’de uğradıkları ilk yer Kilis Devlet Hastanesi. Bazı günler hastaneye 10-15 yaralı muhalif geliyor. Bir yaralı geldiğinde acil cerrahi bölümü kanlar içinde kalıyor. Yaralıya ilk müdahale yapılıyor. Ancak hastanenin servislerinde yer yok. Acil müşahade odası dahil tüm servisler tıka basa dolu. Hatta bazı açık bölümlere perdeler çekilerek yaralılar bu bölümde sedyelerde yatıyor. Yer sıkıntısından dolayı çoğu yaralı Gaziantep başta olmak üzere diğer hastanelere sevk ediliyor. 

Halep’te pusuya düştü
Yaralılardan biri de birkaç gün önce hasteneye omzundan ve koltuk altından vurulmuş halde gelen muhaliflerin komutanlarından Mukaddem Ebu Tevfik. Eskiden Suriye Ordusu’nun bir subayı olan komutanla Halep’te görüşmüştük. 5 gün sonra ise Kili Devlet Hastanesi’nde karşılaştığımız Ebu Tevfik, ölümden kıl payı kurtulmuş. Uzmanlığı topçu olan subay Halep’te Beşşar Esad’ın güçleriyle mücadele edene muhalifler için kritik bir öneme sahip. Suriye askerleri tarafından pusuya düşürülen Tevfik, başından geçenleri yine Radikal’e anlattı: “Türkiye sınırına yakın bir yere gittik, Yeniden Halep’e dönerken güvenli olduğunu düşündüğümüz toprak bir yolda ağaçların arasından üzerimize ateş açıldı. 2 yerimden yaralandım. Ameliyat oldum, iyileşmeyi bekliyorum.” 

Tayyip Erdoğan bize füze göndersin’
Hastanedeki bir başka yaralı ise Semi Rahmun. Aralarında Suriye’den kaçan 26 Suriye Ordusu askerinin de bulunduğu 35 kişilik bir birliğin komutanı Rahmun, Selahaddin’de çatışırken bir bombanın yıktığı evin enkazında kalmış. Bir kolunu kaybetmiş. Bir an önce iyileşip savaşa dönmek istediğini anlatan Rahmun ise şunları anlattı: “Biz Hama’da savaşıyorduk. Selahaddin’de çatışmaların yoğunlaştığını duyunca hemen Selahaddin’e geçtik. MIG jetlerinin bombardımanı sırasında yaralandım. Bir enkazın altında kaldık, 2 arkadaşım öldü. 5 kişi de yaralı kurtulduk. Bugün 4. günüm. Kolumun ağrısı geçsin, tek elle savaşmaya devam edeceğim. Hama’da çocukların öldürülüşünü gözümle gördüm.” Selahaddin’e sürekli çatışmaların sürdüğünü anlatan Rahmun, rejimin Selahaddin’i ele geçirdiği haberlerine ise şöyle tepki gösterdi: “40 metre geri çekildi. Hemen 3 tank girdi. Üçünü de patlattı. Taktiksel bir çekilmeydi. Muhalifler hala Selahaddin’de.” Rahmun’un Başbakan Recep
Tayyip Erdoğan’dan da bir isteği olduğunu belirterek, “Bize füze göndersin” dedi.