Yardımcısından Maldivler liderine suikast girişimi

Yardımcısından Maldivler liderine suikast girişimi
Yardımcısından Maldivler liderine suikast girişimi
Maldivler'de Devlet Başkanı Yamen Abdul Gayum'u hedef alan bombalı saldırının arkasındaki kişinin, Devlet Başkan Yardımcısı Ahmed Adib olduğu ortaya çıktı.

RADİKAL - Maldivler Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum'a ait teknede 28 Eylül 'de meydana gelen patlamayla ilgili olarak Devlet Başkanı Yardımcısı Ahmed Adib gözaltına alındı. Polis Sözcüsü İsmail Ali, Adib'in Çin'e yaptığı resmi ziyaret dönüşü havaalanında gözaltına alındığını açıkladı.

Sözcü Ali, patlamayla ilgili olduğundan şüphelenilen Adib'in Maldivler'e ait bir adadaki gözaltı merkezine götürüldüğünü belirtti. Adeeb'in hakkındaki suçlamaları reddettiği bildirildi.

Devlet Başkanı Gayyum ve eşinin bulunduğu teknede 28 Eylül'de patlama meydana gelmiş, Gayyum patlamadan yara almadan kurtulurken, eşi, bir yardımcısı ve bir koruması yaralanmıştı. Yetkililer, başlangıçta patlamanın mekanik bir arızadan kaynaklandığını belirtmiş, daha sonra ise olayın bir suikast olduğu açıklanmış ve soruşturma başlatılmıştı.

KİŞİSEL KORUMALAR DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Patlama sonrası, başkent Male'de iki askeri yetkili görevinden alınmış, Devlet Başkanı'nın kişisel korumaları değiştirilmişti.

Hint Okyanusu'nda yaklaşık bin 200 adadan oluşan Maldivler'de tekneler, adalar arasında ulaşımın sağlanması için yaygın olarak kullanılıyor.

Gayyum, 400 bin nüfusa sahip, turizm merkezi olarak bilinen Maldivler'de 2013 yılında ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Devlet Başkanı Muhammed Naşid'in yerine iktidara gelmişti. (AA)