Yargı Mursi'ye meydan okuyor

Yargı Mursi'ye meydan okuyor
Yargı Mursi'ye meydan okuyor

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yetkilerini arttırmasına tepki giderek büyürken, görevden alınan eski Başsavcı Abdülmecid Mahmud yargıya başvuracağını açıkladı. Kararların yargının imajını zedelediğini söyleyen Mahmud, olağanüstü toplanan yaklaşık 10 bin hâkim ve savcıya yaptığı konuşmada “Devleti korumak için bu duruma karşı çıkıyoruz” dedi. Yüksek Mahkeme üyeleri önceki gün greve gideceklerini açıklarken, Danıştay da dün anayasal değişiklikleri kınadı. 22 sivil örgüt, Mursi’ye hitaben yayımladıkları açık mektupta yargıya ölümcül bir darbe indirildiğini belirterek kararların iptalini istedi. Mursi’nin danışmanlarından Faruk Cevade ise kararları protesto amacıyla istifa etti. Daha önce Mursi’nin 2 danışmanı istifa etmişti. Mursi ise danışmanlarıyla yaptığı toplantının ardından yargıçlarla görüşeceğini, tüm siyasi kanatlara elini uzatacağını ve krizi 48 saat içinde çözeceğini açıkladı. 

Protestolar sürüyor 

Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda kararları protesto eden muhaliflerle polis arasındaki çatışmalar dün de sürdü. Asyut kentinde önceki gece muhalifler ve Mursi yanlıları çatıştı. Tahrir çevresindeki sokaklarda ise polis meydana çıkmaya çalışan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Güvenlik güçleri, meydanın girişini beton barikatlarla kapattı. Çatışmaların ABD Büyükelçiliği binasının olduğu bölgeye sıçraması sonucu güvenlik güçleri bölgede önlemlerini arttırdı.Müslüman Kardeşler ise Mursi’ye destek için gösteri çağrısı yaptı. Artan tansiyon Mısır ekonomisini de vurdu, borsa yüzde 10 düştü. 

Sina’da yeni saldırı 

Öte yandan İslamcı militanların yoğun olduğu Sina’da dün istihbarat binasını hedef alan saldırı, binada hasara yol açtı. Gazze sınırı yakınlarındaki patlama sonrası bölgeye çok sayıda asker konuşlandırıldı. (KAHİRE / EL AHRAM - AP - AA)