Yarısı aç

Yarısı aç
Yarısı aç
Suriye krizinin çözümü için diplomatik çabalar artarken BM ülkedeki insani krize dikkat çekti: 23 milyon insandan 9.3 milyonu yardıma muhtaç.

Suriye krizine diplomatik çözüm çabaları Cenevre-2 Konferansı’na hazırlık çalışmaları kapsamında sürerken, BM ülkede ‘her 10 kişiden 4’ünün yardıma muhtaç olduğunu’ açıkladı. BM’nin dün açıkladığı verilere göre 23 milyon nüfuslu ülkede 9.3 milyon kişi yani halkın yaklaşık yüzde 40’ı dış yardıma ihtiyaç duyuyor. BM eylülde 6.8 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu açıklamıştı. Bu sürede yardıma gereksinim duyan Suriyelilere 2.6 milyon kişinin daha katılmasıyla eylüle kıyasla yüzde 30 artış yaşandı. BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) basına kapalı oturumunda bu bilgileri sunan BM’nin insani yardım sorumlusu Valerie Amos “Suriye’deki durum hızla ve önü alınamaz şekilde kötüleşmeye devam ediyor” vurgusunu yaptı. 

‘Yardımlara geçiş verilmeli’

Yardıma muhtaç 9.3 milyon kişiden 6.5 milyonunun ülke içinde sürekli yer değiştirmek zorunda kaldığına ve bunların yarısının da çocuk olduğuna dikkat çeken Amos, BMGK’nın devreye girmesini isteyip aksi halde bir ilerleme kaydedilemeyeceğini vurguladı: “İnsani yardım görevlilerine bölgeye erişim izni verilmesi için BMGK’nın hem Suriye rejimi hem de isyancılar nezdinde siyasi ağırlığını kullanması gerekiyor.” Amos, insani yardım toplumu adına BMGK’ya insani yardımın engelsizce dağıtımı konusunda gücünü kullanması için baskıya devam edeceğini de vurguladı.

İbrahimi Cenevre turunda

Öte yandan ay ortası için planlanan Cenevre-2 Konferansı’na hazırlıklar kapsamında Tahran, Beyrut ve Şam’ı içeren bölge turunu tamamlayan BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi dün Cenevre’de Rusya ve ABD ’nin üst düzey yetkilileri ile bir üçlü toplantı gerçekleştirdi. İbrahimi ilk olarak ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Rus Dışişleri Bakan Yardımcıları Gennadi Gatilov ve Mihail Bogdanov ile bir araya gelirken ikinci toplantıda BMGK’nın diğer üyeleri Britanya, Fransa ve Çin’in temsilcileri de hazır bulundu. 

Lavrov: İran masada olmalı
İbrahimi konferans için mekik diplomasisini sürdürürken taraflar ise pozisyonlarından taviz vermiyor. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Carba’nın önceki gün Cenevre-2’ye katılım için Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görevi bırakması koşulunu yinelemesinin ardından dün de Şam ‘asli şartını’ yeniden hatırlattı. Enformasyon Bakanı Ümran El Zuabi, Esad’ın görevi bırakmasının Cenevre-2’nin hedefi haline gelmesi durumunda hükümetin konferansa katılmayacağını açıkladı. Zuabi, “Cenevre’ye, Suudi Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal ve yurtdışındaki bazı muhaliflerin istediği gibi iktidarı devretmek için gitmeyeceğiz. Esad, devlet başkanı olarak kalacak” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan Carba’ya ise eleştiri mesajı geldi. Cenevre-2’nin toplanabilmesi için muhalefetin ‘Esad’ın iktidarı bırakması için net tarih istemek’ gibi önkoşullar ortaya sürmemesi gerektiğini ifade eden Lavrov, Carba’nın ‘işgalci’ olarak nitelediği İran’ın müzakere masasında olmaması yönündeki talebine de karşı çıktı. Lavrov, “Suriye’deki durum üzerinde etkisi olan herkes kesinlikle konferansa davet edilmeli. Bu da Suriye’nin tüm komşularını, Basra Körfezi’nin neredeyse tüm ülkelerini ve İran’ı da kapsıyor. Ayrıca BMGK üyelerini ve Türkiye gibi ülkeleri de içeriyor” dedi. Rus bakan, İran ve diğer bölgesel güçlerin barış görüşmelerinin sadece ‘başlangıç aşamasında yer alması’ gerektiğini de vurgulayıp “Nihai uzlaşmaya Suriyeli tarafların kendileri karar verecek” diye konuştu. 

Kerry: Esad gitmeli ama...

Riyad’da Suudi yetkililerle Suriye çatlağını gidermeye çalıştıktan sonra Varşova’ya giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de ‘Esad’ın iktidarı bırakması gerektiği’ yönündeki açıklamalarına yenisini ekledi: “Şu kesin: Suriye’de askeri çözüm yok. Ama Esad’ın görevde kalmasına muhalefetin ortaklaşa bir şekilde onay vereceğine nasıl inanılıyor, bilmiyorum.”