Yedi eğit-donat mensubu serbest

Yedi eğit-donat mensubu serbest
Yedi eğit-donat mensubu serbest
El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi tarafından kaçırılan yedi eğit-donat militanının serbest bırakıldığı bildirildi. 30. Bölük'ten yapılan açıklamada Nusra militanları 'kardeş' olarak nitelendirilmesi dikkat çekti.

RADİKAL - ABD ’nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programı kapsamında eğitilen ve Suriye ’ye geçtikten sonra El Kaide’nin kolu Nusra Cephesi tarafından kaçırılan yedi kişinin serbest bırakıldığı açıklandı. IŞİD’e karşı savaşmak üzere eğitilen eğit-donat mensuplarının serbest kalmasının, Nusra’nın ‘iyi niyet göstergesi’ olduğu belirtildi.

Telegraph’ın haberine göre, serbest bırakıldıktan sonra 30. Bölük’ten yapılan açıklamada, Nusra Cephesi militanları “kardeş” olarak nitelendirildi ve “30.Bölük Suriye’deki tüm kutsal savaşçılarla aynı görüşte” denildi. Gaziantep’te gazeteye konuşan 30. Bölük sözcüsü Ammar el-Vavi, kaçırılanların serbest bırakıldığını doğruladı ve anlaşmaya, esir alınanlardan birinin babasının aracılık ettiğini söyledi. El-Vavi, “Esirlerden birinin babası Nusra Cephesi’yle iletişim kurdu ve oğlu ve onun yanındakiler serbest bırakıldı” dedi.

30.Bölük Nusra Cephesi'yle 'savaşmak istemiyor'

12 Temmuz’da Suriye'ye giren 54 kişilik eğit-donat grubunun bir bölümü sadece 2 hafta içinde IŞİD’e karşı tek kurşun atmaya fırsat bulamadan Nusra tarafından ya kaçırıldı ya da öldürüldü. 54 kişilik 30.Bölük’ten geriye sağlam halde 2 kişi kalmıştı.

ABD'den eğit-donat programına devam kararı

'Eğit-donat gitti, YPG geldi'

Eğit-donat'a bir eleştiri de 'eğitilenlerden'

Nusra eğit-donat'tan beş kişiyi daha kaçırdı

'Eğitilip donatılan' 18 kişi Suriye'ye döner dönmez kaçırıldı!


  http://www.radikal.com.tr/141661614166161

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akılsızlık her dem taze - legendary

  Hadi bizler irrasyonel yönetiliyoruz da Batılı devletlere ne demeli!? Amerikan dış politikası kronik hata yapma hastalığından muzdarip. Seri olarak yanlış yapılıyor. Öncelikle Batının ılımlı ve radikal İslamcı unsurları hangi standartlarla ayırabildiğini bugüne kadar anlayabilmiş değilim... Bu coğrafyada zemin o kadar kaygan ki; ılımlı ve hatta laik ailelerin çocukları bile bir bakmışsınız kafa kesici oluvermiş... Muhafazakar iyi (!) ailelerin çocukları radikal gruplara katılınca şaşkınlık yaşıyorlar ya. Batının ılımlı radikal dayanışmasını görünce yaşadığı şaşkınlık gibi... İkincisi Esad rejimi halen Batı için bir tehdit mi?! Şu koşullar altında halen geleneksel bir yaklaşım ne kadar doğru?! Şahsen Batı dünyasının tereddütlü Esad karşıtlığının tamamen terk edilmesini ve Suriye konusunda radikal unsurlarla mücadeleye indirgenmiş bir politika güdülmesini daha doğru buluyorum... Bir üçüncüsü eğit-donat için harcandığı söylenen yüzlerce milyon dolar mültecilere yardım için Türkiye'ye destek amaçlı kullanılsaydı daha iyi olmaz mıydı?