Yemen ve Mısır'da 11 kişi kaçırıldı

Yemen ve Mısır'da 11 kişi kaçırıldı
Yemen ve Mısır'da 11 kişi kaçırıldı
Mısır ve Yemen'de silahlı kişiler toplam 11 kişiyi kaçırdı. Mısır'ın Sina bölgesinde 7 asker, Yemen'in başkenti Sana'Da ise 4 gazeteci silahlı gruplar tarafından kaçırıldı.

SANA - SİNA – Ortadoğu ’da silahlı grupların yol açtığı güvenlik sorunları devam ediyor. ‘Arap Baharı’ rüzgarından etkilenen iki ülke, Mısır ve Yemen’de silahlı kişiler toplam 11 kişiyi kaçırdı. Mısır’ın Sina bölgesinde 7 asker, Yemen’in başkenti Sana’Da ise 4 gazeteci silahlı gruplar tarafından kaçırıldı.


‘DEVLET İLE PAZARLIK’ İÇİN
Yemen’in başkenti Sana'ya 130 kilometre uzaklıktaki Marib bölgesinde dört gazetecinin kaçırıldığı belirtildi.

Yemen Gazeteciler Sendikası'ndan alınan bilgiye göre, Marib kentinin Sarvah bölgesinde silahlı kabile üyelerince alıkonulan dört gazeteci bilinmeyen bir bölgeye götürüldü.

Ülkenin doğusundaki çöl bölgesinde yer alan kentteki olayın ardından emniyet güçlerinin soruşturması devam ederken, silahlı kişilerin, devlet ile pazarlık amaçlı eylem gerçekleştirmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Yemen makamları, Marib bölgesinde "devlet otoritesini tanımayan" aşiretlerce sık sık kaçırma eylemlerinin yapıldığını belirterek, bölgeye yabancı uyruklu kişilerin gitmemesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

Kaçırılan gazetecilerin kimlikleri ise şöyle, Yasin el-Zakiri, İbrahim el-Şamiri, Numan Esbahi ve kameraman Muhammed el-Şamiri.


GAZETECİLER SENDİKASI'NDAN AŞİRETLERE ÇAĞRI
İsminin açıklanmasını istemeyen Yemen Gazeteciler Sendikası'ndan bir yetkili, bölgede yaşanan kaçırılma olaylarına ilişkin şunları söyledi:

"Kaçırma eylemleri gerçekleştiren silahlı gruplara sesleniyorum. Gazetecilerin devlet-kabile, kabile- parti veya iki kabile arasındaki hesaplaşmalara alet edilmesi doğru değil. Bu insanlar aileleri için ve basın özgürlüğü için çalışıyor. Onların partileri, kabileleri, mezhepleri yok. Derhal arkadaşlarımızı serbest bırakın. Yerli veya yabancı hiç kimse kaçırma eylemlerine maruz kalmamalı."


SİLAHLI KİŞİLER SİNA'DA 7 GÜVENLİK GÖREVLİSİNİ KAÇIRDI
Mısır'ın Sina Yarımadası'nda 4'ü asker, 3'ü polis 7 kişi silahlı kişiler tarafından kaçırıldı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kimliği belirsiz silahlı bir grup, Mısır'ın El-Ariş kentinden Refah'a gitmekte olan bir otobüsü El-Vadi el-Ahdar bölgesinde durdurarak, 7 güvenlik görevlisini araçtan indirip bilinmeyen bir yere götürdü.

Kaynaklar, ilk soruşturma sonuçlarına göre silahlı kişilerin, El-Ariş'teki polis karakoluna düzenlenen saldırıda suçlu bulunanların yakınlarından oluştuğunu belirtti.

Mısır güvenlik güçleri, olay sonrasında Mısır ile Gazze arasındaki sınır boyunca güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı.

Öte yandan Gazze'deki güvenlik güçleri, kaçırma olayının ardından Mısır sınırında güvenlik önlemlerini arttırdı.

İsmailiye Ceza Mahkemesi, El-Ariş'te 2011 yılında polis karakoluna düzenlenen ve 5'i polis 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda yargılanan kişiler hakkında Eylül 2012'de idam ve müebbet hapis cezaları vermişti.


AA