Yemen'de askeri operasyon başladı

Yemen'de askeri operasyon başladı
Yemen'de askeri operasyon başladı
Husi militanları Yemen'in Aden kentine girdi. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi deniz yoluyla ülkeyi terk ederken Suudi Arabistan, Yemen'de askeri operasyon başlattı.

RADİKAL -  Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin geçici yönetim merkezi ilan ettiği Aden, Husi militanların kuşatmasında. Husiler Aden'de kilit önemdeki bir askeri üssü ele geçirdi.

AP'nin geçtiği habere göre, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi deniz yoluyla ülkeyi terk etti.  ABD Dışişleri Bakanlığı, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin konutundan ayrıldığını teyit etti.

Öte yandan Hükümet yetkililerden alınan bilgiye göre, çatışmaların devam etmesi üzerine Uluslararası Aden Havalimanı kapatıldı. Tüm çalışanların güvenlik endişesiyle havalimanından ayrıldığı belirtildi.

OPERASYON BAŞLADI

Tüm bu gelişmelerin üzerine Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi, Yemen'de askeri operasyonun başlatıldığını duyurdu. 

Operasyonun Yemen'deki meşru hükümeti korumak olduğunu ifade eden Suudi Arabistan Büyükelçisi, Yemen hükümetinin isteği üzerine ülkeyi radikallerden kurtarmaya çalıştıklarını belirtti.

Büyükelçi, askeri operasyona aralarında Körfez ülkelerinin de bulunduğu 10 devletin katıldığını da kaydetti.

Büyükelçi, meşru hükümetin Aden'de işbaşında olduğunu da vurguladı.

ABD ile iletişim halinde olunduğunu söyleyen Büyükelçi, operasyonun sadece bir bölge ya da bir kentte sınırlı olmadığını da kaydetti. 

Öte yandan, Husilere bağlı birliklerin Aden Merkez Bankası'nı ele geçirdiği ileri sürüldü.

Husiler, ülkenin en büyük hava üssü olan ülkenin güneyindeki El-Aned'i ve geçici yönetim merkezi Aden'e 60 kilometre uzaklıktaki Lahic kentini ele geçirmişti.

Yemen'de kriz: Hadi, Aden'den kaçtı mı?


HADİ YANLILARI HAVALİMANINDA KONTROLÜ ELE GEÇİRDİ

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Komiteleri'nin, Uluslararası Aden Havalimanı'nda kontrolü ele geçirdiği bildirildi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Halk Komiteleri, yoğun çatışmaların ardından Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih yanlılarının ele geçirdiği havalimanını kontrol altına aldı.

Çatışmalarda ölen ya da yaralananlara ilişkin bilgi vermeyen kaynaklar, çatışmaların, havalimanı etrafında yer yer devam ettiğini aktardı.

'SAVUNMA BAKANI VE  TUGAY KOMUTANI TUĞGENERAL KAÇIRILDI' İDDİASI

 Ensarullah Hareketi (Husiler) militanlarının, Yemen Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi ve Lahic kenti tugay komutanı Tuğgeneral Faysal Receb'i kaçırdığı iddia edildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husi militanları, Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi ve Lahic kenti tugay komutanı Tuğgeneral Faysal Receb'i kaçırdı. Militanların, Subeyhi ve Tuğgeneral Receb'i bilinmeyen bir yere götürdüğü ifade edildi.

Savunma Bakanı Subeyhi, başkent Sana'daki evini kuşatan Husi militanlardan kaçarak, 8 Mart'ta Aden'e gelmişti.

Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, hükümet ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından, başkent Sana'yı elinde bulunduran Husiler, 6 Şubat'ta meclisi feshettiğini duyurmuştu. Husilerin siyasete silahlı müdahalesi, ''darbe" olarak nitelendirilmişti.

Bu süreçte Husilerin başkent Sana'daki evinde gözetim altında tuttuğu Hadi, 21 Şubat'ta güneydeki Aden'e gitmiş, burada cumhurbaşkanlığı görevine devam edeceğini ve Aden'in geçici yönetim merkezi olduğunu açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yemen uyarısı


ABD'DEN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında, silahlı grupların Yemen'de kontrolü ele geçirmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Meşru geçişin, ancak, siyasi müzakereler ve tüm siyasi partiler arasında Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi'nin girişimi ve ulusal diyalog sonucundaki konsensüse varılmış bir anlaşma yoluyla olabileceğini belirten Psaki, Yemen'in geleceğinin Yemen halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini bildirdi.

Psaki, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Hadi ile bugün erken saatlerde temas kurduklarını ifade ederek, "Kendisi artık konutunda değil, bunu teyit edebilirim" dedi.

Hadi'nin gönüllü olarak ayrılıp ayrılmadığına yönelik soru üzerine de Psaki, "Bence gönüllü olarak konuttan ayrıldığı gayet açık" ifadesini kullandı.

Psaki, Hadi'nin şu anda bulunduğu yere dair bilgi veremeyeceğini ifade ederek, "Kendisiyle son günlerde temas halindeydik" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Şehir çökmek üzere. Bu biraz zor bir gönüllü ayrılma durumu olmuyor mu" yorumu üzerine Psaki, "Konuyu anlamlandırmayı size bırakıyorum. Kendisinin zorla mı gönüllü mü ayrıldığı ve bunun ne anlama geldiğini karakterize etmek zorunda değilim" değerlendirmesinde bulundu.

Psaki, Husilerin eylemlerinin devamlı olarak Yemen'deki dönüşümün altını kazıdığını bildirdi.

"SUUDİLERİN MEŞRU KAYGILAR VAR"

Suudi Arabistan'ın Yemen sınırına askeri yığınak yaptığına ve Arap zirvesinde Yemen'e Arap güçlerinin gitmesine yönelik bir öneri sunacağına dair haberlerin sorulması üzerine Psaki, şunları kaydetti:

"Şu anda konuyla ilgili detaylara sahip değiliz. Bu haberlerin yeni olduğunu sanmıyorum. Suudi Arabistan ve Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi ülkeleriyle barışçıl siyasi geçişi teşvik etmek için yakından çalışıyoruz ve onların Husilerin agresif eylemlerine yönelik kaygılarına katılıyoruz. Suudilerin, coğrafi yakınlıkları dikkate alındığında Yemen'deki mevcut olayların kendi güvenliklerine olası etkilerine yönelik meşru kaygıları var ve sınırlarındaki güvenliği sağlamak için uygun önlemleri almakta olduklarını anlıyoruz. Gelecek toplantıdan bahsediyorsunuz, teklif edilebilecek veya edilmeyecek bir öneri hakkında detaylara sahip değilim." AA