Yemen'de ateşkes başladı

Yemen'de ateşkes başladı
Yemen'de ateşkes başladı
Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ilan ettiği tek taraflı ateşkes başladı. Ateşkese rağmen çatışma haberleri gelmeye devam ediyor.

RADİKAL - Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun tek taraflı olarak ilan ettiği beş günlük insani ateşkesin başladığı bildirildi. Ülkenin güneyinden çatışma haberleri gelmeye devam ederken, başkent Sana ve ülkenin iç kesimlerinde ise ateşkese uyulduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki askeri koalisyon cuma akşamına kadar Husilere yönelik hava saldırılarına ara verildiğini açıklamıştı. Ateşkes şartı olarak Husilerin de ateşkese riayet etmesi gösterilmişti. Riyad'dan yapılan açıklamada yardımların ulaştırılabilmesi için ateşkes ilan edildiği belirtilmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon bu adımı memnuniyetle karşıladığını söyleyerek Husiler ve müttefiklerinden “tüm Yemenlilerin iyiliği için” ateşkese riayet etmelerini istemişti. Ban, tarafları bu süreci yeni bölgeler ele geçirmek için bir fırsat olarak görmemeleri konusunda uyarmıştı.

İran: Direniş eksenine desteği artıracağız

BM HUSİLERLE TEMAS KURMADI

Ensarullah Hareketi temsilcilerinden Muhammed Ali El Husi, Birleşmiş Milletler'in ateşkes konusunda kendileriyle temas kurmadığını belirtti. El Husi dolayısıyla ateşkese ne evet ne de hayır diyebildiklerini söyledi.

Husilerin bir başka sözcüsü de Twitter hesabından “Kavga devam ediyor, savaş bitmedi” açıklaması yaptı. Sözcü, Suudi Arabistan'ın Yemen hükümet birliklerinin güçlerini Aden'de toplamasına imkan tanımak için bir ateşkes ilan ettiğini söyledi.

Nasrallah: Suriye düşerse Filistin düşer

Ensarullah: ABD'yle görüşmedik