Yemen'de bayram katliamı: 29 ölü

Yemen'de bayram katliamı: 29 ölü
Yemen'de bayram katliamı: 29 ölü
Yemen'in başkenti Sana'da bir camide bayram namazı esnasında meydana gelen iki intihar saldırısında en az 29 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı IŞİD üstlendi

RADİKAL - Yemen’de Kurban Bayramı’nın ilk günü kana bulandı. Yemen’in başkenti Sana’da bir camide kılınan bayram namazında iki intihar bombacısının gerçekleştirdiği saldırıda en az 29  kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. CNN'in haberine göre, yetkililer ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını belirtti. Sosyal medyadan paylaştığı açıklamada saldırıyı üstlenen IŞİD, Şii Husilerin hedef alındığını belirtti.

AFP'ye konuşan görgü tanıkları, El Belili camisi içindeki ilk patlamadan sonra ikinci intihar bombacısının, namaz kılanların dışarıya koşması esnasında cami girişinde bombayı patlattığını söyledi. Patlama, Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'nin Suudi Arabistan'daki sürgünden güneydeki Aden kentine dönmesinden iki gün sonra gerçekleşti.

Husilerin kontrolünde bulunan Sana hem Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki Arap devletleri koalisyonunun hem de Yemen'deki el Kaide ve IŞİD kollarının tehdidi altında bulunuyor.