Yemen'de Husiler parlamentoyu lağvetti

Yemen'de Husiler parlamentoyu lağvetti
Yemen'de Husiler parlamentoyu lağvetti
Yemen'de silahlı ayaklanma başlatan Husiler, parlamentoyu lağvetti. Husiler adına yayınlanan açıklamada, parlamentonun yerine 551 üyeli ulusal meclisin kurulacağı, geçici hükümet görevini de 150 kişilik bir başkanlık konseyinin yürüteceği duyuruldu.

RADİKAL - Yemen’de hükümete isyan eden Husiler, parlamentoyu feshettiklerini ve yeni bir meclis kuracaklarını açıkladı. Husiler adına televizyonda yayınlanan açıklamada, lağvedilen parlamentonun yerine 551 üyeli ulusal meclisin kurulacağı açıklandı. Söz konusu meclisin de en fazla iki yıl ülkeyi yönetecek olan beş kişilik başkanlık konseyini seçeceği belirtildi.

Şii grup adına televizyonda yayınlanan açıklamada, geçici hükümet görevini üstlenecek 150 kişilik bir başkanlık konseyinin de kurulduğu bildirildi.

Husiler başkent Sanaa’da Eylül ayında etkili olmaya başlamış, Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi de geçen ay istifa etmişti.

Yönetimin devralındığına dair yapılan açıklama, BM öncülüğündeki barış görüşmelerinin başarısız olmasının ardından geldi. İran tarafından desteklenen Şii Husi hareketi, Yemen’deki krizin aşılması için ülkedeki siyasi aktörlere Çarşamba gününe kadar süre vermişti. Husiler, aksi takdirde kendi çözüm yollarını izleyeceklerini ifade etmişlerdi.