Yemen'de kadınların krizi

Yemen'de kadınların krizi
Yemen'de kadınların krizi
Ülkedeki kadınların durumunun halk ayaklanmasından bu yana kötüleştiği bildirildi1 yıldır ülkede 5 kadından 4'ünün yaşam koşullarının bozulduğunu belirtti.

Yemen'de kadınların durumunun, insani krizin artması nedeniyle eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasından bu yana daha da kötüleştiği bildirildi.

İngiliz sivil toplum kuruluşu Oxfam, Yemenli kadınlarla görüşerek hazırladığı raporunda, 1 yıldır ülkede 5 kadından 4'ünün yaşam koşullarının bozulduğunu belirtti.

Rapor, ülkenin demokrasiye doğru bir dönüşüm içinde olmasına karşın, kadınların daha iyi yaşama olan umutlarının giderek azaldığını ortaya koydu.

İnsani krizin, toplumda kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliği de artırdığı vurgulanan raporda, kadınların Yemen'in geleceği konusundaki söz hakkının da azaldığına dikkati çekti.

Raporda, 15-49 yaşındaki kız çocuğu ve kadınların dörtte birinin önceliğinin yiyeceğe ulaşma, çalışma ve güvenlik olduğu ifade edildi.

Oxfam, ülkedeki gerginliğin ve krizin, kadınların can güvenliğini tehlikeye attığını belirterek, ekonomik çöküşe doğru sürüklenen Yemen'in acilen mali desteğe ihtiyacı olduğuna da vurguladı.

Örgüt, bazı uç durumlarda kadınların fahişeliğe zorlandığını da belirtti.

New York'ta 27 Eylül 'de "Yemen'in dostları" toplantısının yapılması bekleniyor. (aa)