Yemen'de kriz: Hadi, Aden'den kaçtı mı?

Yemen'de kriz: Hadi, Aden'den kaçtı mı?
Yemen'de kriz: Hadi, Aden'den kaçtı mı?
Husi militanlarının Yemen'in Aden kentine girdiği bildirildi. Aden'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi'nin kentten kaçtığı öne sürüldü.

RADİKAL – Yemen ordusu ile Ensarullah’a bağlı Halk Komiteleri’nin Aden kentine girdiği bildirildi. Husi militanlarının kente girmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin kentten kaçtığı iddia edildi.

İddialar hakkında Reuters’a açıklama yapan üst düzey iki yetkili, Hadi’nin Aden’den ayrıldığı yönündeki söylentileri yalanladı. Cumhurbaşkanı’nın kentten ayrılmaya niyetinin olmadığını belirten Ulusal Güvenlik Şefi Tümgeneral Ali el-Ahmedi, “O burada, o burada, o burada. Şu anda onunla saraydayım. O Aden’de” dedi. Hadi’nin yardımcılarından Muhammed Marem ise, “Cumhurbaşkanı Hadi Aden’de ve durumu takip ediyor… Yemenlilerin, Arapların ve hükümetlerin Aden’in yağmalanmasına izin vermeyeceğinden eminiz” ifadesini kullandı.

Yemen'de kriz: Savaş uçakları Hadi'nin konutunu bombaladı

GENİŞ ÇAPLI OPERASYON BAŞLATILMIŞTI

Öte yandan, El Meyadin televizyonu, Yemen ordusunun Halk Komiteleri’nin desteği ile Mansur Hadi yanlılarının son kalesi sayılan Aden kentine girdiğini belirtti. Yemen ordusu ve Ensarullah’a bağlı Halk Komiteleri, Cuma günü başkent Sana ve kuzeydeki Sade kentlerinde camilere düzenlenen terörist saldırıların ardından terörist gruplara karşı geniş çaplı bir operasyon başlatmıştı. 

Önceki gün Taiz kentini kontrol altına alan Halk Komiteleri’nin dün de Yemen ordusu ile birlikte Lihac kentinin merkezi olan el-Havta’da kontrolü sağladığı bildirilmişti.

Aden'in kontrolü Hadi yanlılarında

SAVUNMA BAKANI TUTUKLANDI

Dün Mansur Hadi yanlıları ile çatışmaların yaşandığı Aden’in kuzeyindeki el-İnd hava üssünün Yemen ordusu ve Halk Komiteleri tarafından bu sabah saatlerinde ele geçirildiği bildirilirken Yemen ordusunun Mansur Hadi’nin Savunma Bakanı Mahmud Subeyhi’yi Havta kentinde tutukladığı açıklandı. El Meyadin televizyonu, Ensarullah’a bağlı Halk Komitelerinin Mansur Hadi yanlısı güçlerin Komutanı Nasır Hadi’yi de Havta kentinde tutukladığını duyurdu.

IŞİD, Yemen'deki intihar bombacılarının fotoğrafını yayınladı

KÖRFEZ ÜLKELERİ ELÇİLERİNİ ÇEKTİ

Mansur Hadi’nin Sana’dan Aden’e kaçmasından sonra büyükelçiliklerini Aden’e taşıyan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in yaşanan son gelişmeler üzerine bu kentteki personelini çektiği bildiriliyor. Ensarullah’ın Aden’e girmesi üzerine büyükelçilik görevlilerini çeken Arap ülkeleri arasında Mısır’ın da olduğu bildiriliyor. (YDH/RADİKAL)