Yemen'de taraflar arasında uzlaşma sağlandı

Yemen'de taraflar arasında uzlaşma sağlandı
Yemen'de taraflar arasında uzlaşma sağlandı
Husilerin yönetime el koyduğu Yemen'de, Birleşmiş Milletler aracılığıyla gerçekleşen görüşmeler sonucunda tarafların Halkların Geçiş Konseyi'ni oluşturma konusunda uzlaştığı bildirildi.

RADİKAL - Husi militanların yönetime el koyduğu Yemen’de, BM aracılığıyla gerçekleşen görüşmeler sonucunda taraflar Halkların Geçiş Konseyi’ni oluşturma konusunda uzlaştı. BM adına arabuluculuk faaliyetleri yürüten Cemal Benomar, “Bu nihai bir anlaşma değil ancak daha kapsamlı bir anlaşmanın yolunu açan önemli bir gelişme” dedi.

Varılan anlaşmaya göre, Halkların Geçiş Konseyi oluşturulacak, Yemen’deki iki ayrı yasama organı geçiş sürecini idare etmek için birlikte çalışacak. Ancak yasama organlarında sandalye dağılımının nasıl yapılacağı henüz netleştirilmedi.

EŞ ZAMANLI İSTİFA ETMİŞLERDİ

Husiler, 4 aydan beri başkent Sana'yı elinde bulunduruyor. Hükümet ile başkente giren Husiler arasında 21 Eylül 2014'te "Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması" imzalanmıştı. Yemen ordusu ile Husiler arasındaki çatışmalar ülkede karışıklık çıkarırken, diyalog görüşmelerinin kilit ismi Cumhurbaşkanı Hadi'nin Özel Kalemi Ahmed Avad Bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla gerilim iyice tırmandı.

Sana hükümeti, El Kaide ve Husiler... Yemen'de ne oluyor?

Yemen'de Husiler parlamentoyu lağvetti


Husiler bunun ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin caddesindeki konutuna saldırdı. Çatışmalarda 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi ve Başbakan Halit Bahhah’ın hükümeti, Husilerin ülkeyi silah baskısıyla otorite altında tutmasını protesto ederek eş zamanlı istifa ettiğini açıklamıştı.

Fehim Taştekin yazdı. "Mösyö! Yemen'i kime terk ediyorsun?"


İSTİKRAR SORUNU SÜRÜYOR

Husiler, cuma günü parlamentoyu feshedip yerine 551 üyeden oluşan, ülkeyi yönetecek Geçici Ulusal Konsey'i kurduğunu ilan etmişti. Buna göre Konsey, 5 kişiden oluşan Başkanlık Konseyi'ni seçecek. Başkanlık Konseyi ise yeni cumhurbaşkanını belirleyecek. Yemen’de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor. (Al Jazeera)

Yemen El Kaidesi: İslam'ın asıl düşmanı artık Fransa

Türkiye Sana Büyükelçiliği'nin faaliyetleri askıya aldı