Yemen'de yine Türk silahı

Yemen'de yine Türk silahı
Yemen'de yine Türk silahı

Yemen de Mevlid Kandili dolayısıyla sokaklarda geleneksel Badaa dansları yapılırken, Cambiya adlı yerel hançerler dikkat çekti.

Yemen'de 'bisküvi kutusunda silahtan' sonra bu kez Aden Limanı'nda Türkiye'den kaçak yolla ülkeye sokulmak istenen 3 bin tüfek ele geçirildi.
Haber: FEHİM TAŞTEKİN / Arşivi

Sana ile Ankara arasında gerilime yol açan Türk malı silahların Yemen’e sokulmasıyla ilgili krize yeni bir halka eklendi. Yemen, Türkiye ’den kaçak yollarla ülkeye sokulmak istenen 3780 adet tüfek ele geçirildiğini açıkladı. Aden Limanı Gümrük Müdürü Muhammed Zumam, plastik ev eşyası olarak etiketlenen 63 kolide 60’ar otomatik tüfek bulunduğunu söyledi. SevkIyatın kim tarafından yapıldığı veya alıcının kim olduğu konusunda bilgi vermeyen Zumam, ele geçirilen silahlardan 115’inin T14 tipi av tüfeği olduğunu belirtti. Silahları taşıyan geminin Aden’e 16 Kasım’da yanaştığı kaydedildi. Türkiye’nin Sana Büyükelçisi Fazlı Çorman, Radikal’e yaptığı açıklamada kasımdan beri kargoyu almaya gelen olmayınca gümrük yetkililerinin şüphelenip savcılık kararıyla koyteyniri açtırdığını ve silahları keşfettiğini söyledi. Konu basına yansıyınca Aden’e gidip kargoyu denetlediğini belirten Çorman, silahların Safir ve Kurtuluş marka olduğunu kaydetti. İhracatçı firma hakkında bilgisi olmadığını da ekleyen Çorman, kuru sıkı ya da plastikten yapılma silahların modifiye edilip gerçek silaha dönüştürüldüğünü anlattı. Yemen’de ucuza mal edilen bu tip silahları gerçek silaha dönüştüren küçük atölyeler olduğunu belirten Çorman, Yemen’in Doğu Afrika’ya bir giriş kapısı olarak da kullanılmış olabileceğini vurguladı. Radikal’in ulaştığı Safir firmasından bir yetkili, “Biz de olayı basından öğrendik” dedi.
4 Kasım’da da Türkiye’den gelen bir konteynir içinde bisküvi kutularına saklanmış 3 bin tabanca ele geçirilmişti. Çorman bu konuda Türkiye’de Gümrük ve İçişleri bakanlıkları kanallarından yürütülen idari soruşturma henüz bitmediği için hukuki işlem başlatılmadığı bilgisini verdi. Dışişleri Sözcüsü Selçuk Ünal “Çatışma riskinin yüksek olduğu bir bölgede daha çok insanın ölümüne yol açabilecek böyle bir silah ihracatına izin verilmesi söz konusu dahi değildir” demişti. Kutuları gönderen Beyşehirli Dorcas’ın sahibi Mehmet Güneş de şu savunmayı yapmıştı: “Yasal yollarla av tüfeği ihracatı yapıyorum. Ancak silah değil bisküvi sattım. Gemi Suudi Arabistan’a uğramış orada, silah konmuş olabilir” demişti.

Dikkat çeken ölüm
Kutulardaki 120 milyon dolarlık silahlara el koyduğu için Devlet Başkanı Mansur Hadi’nin onur ödülüne layık gördüğü Tuğgeneral Galip Hassani 2 hafta önce 37 yaşında kalp krizinden ölmüştü. Yemen basını Hassani’nin Türk silahları yüzünden zehirlendiğini iddia etmişti. Çorman bu konuda “Mesele benim için de muamma ama Türkiye ile ilgisinin olması imkânsız” derken Yemen’de silah ticaretiyle uğraşanların kanlı hesaplaşmalara girişmesinin de vakıa olduğunu belirtti. 20 ay önce Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’den Yemen’e giden gemiyi durdurup 16 bin silaha el koymuştu. Çorman bu konuda Türkiye’de gerekli cezai işlemlerin yapıldığını söyledi.