Yeni Cumhurbaşkanı Mursimetre'yle izlenecek

Yeni Cumhurbaşkanı Mursimetre'yle izlenecek
Yeni Cumhurbaşkanı Mursimetre'yle izlenecek
Mısırlı gençler yeni cumhurbaşkanının kampanya döneminde açıkladığı seçim vaatlerini "Mursimetre" ile takip edecek

Mısırlı genç aktivistlerden oluşan bir grup, Mursi'nin görevindeki ilk 100 günde seçim vaatlerini gerçekleştirme konusundaki performansını izlemek üzere, “morsimeter.com” adlı bir internet sitesini faaliyete geçirdi ve sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta bir sayfa açtı.

Halihazırda Facebook'ta 20 bin kullanıcı tarafından beğenilen “Mursi-metre”, yeni cumhurbaşkanının güvenlik , sağlık, işsizlikle mücadele, trafik, yakıt ve gıda fiyatları gibi farklı konularda verdiği 64 sözü yerine getirip getirmediğini takip edecek.

Kampanyanın sorumluları, herhangi bir siyasi parti adına hareket etmediklerini belirtirken, bununla birlikte halk tarafından seçilen cumhurbaşkanının verdiği sözleri yerine getirme sorumluluğu olduğuna işaret ettiler.

"UYANIŞ PROJESİ" TAKİBE ALINDI
Facebook sayfası ile internet sitesinde, Mursi'nin beş başlık altında toplanan 64 seçim vaadi sıralanırken, yerine getirilen vaatler ile kalan günlerin sayısını belirten bölümler de yer alıyor.

Mursi, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, “Uyanış Projesi” adı altında farklı alanlarda kapsamlı değişiklikler öngören programı hayata geçireceğini ifade etmiş, bazı vaatleri için de 100 günlük süre belirlemişti.(aa)