Yeni lider Ruhani

Yeni lider Ruhani
Yeni lider Ruhani
İran cumhurbaşkanlığı seçiminde 5 muhafazakâra karşı yarışan reformcu Ruhani yüzde 50.68'le zafer ilan etti. Favori gösterilen Galibaf yüzde 16'da kaldı.

İran halkı önceki gün iki dönemin ardından koltuğunu yasal olarak bırakan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın halefini seçmek için sandığa giderken, reformcular sürpriz olarak nitelenebilecek açık ara bir galibiyete imza attı. 50 milyon seçmene sahip İran’da, reformcu kanadın adayı Hasan Ruhani yüze 50.68’le zafer ilan etti. Ruhani 18.6 milyon seçmenin oyunu alırken, ikinci sırada muhafazakâr kanadın 5 adayından biri olan Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf vardı. Galibaf 6.07 milyon oy (yüzde 16.55) alırken, seçimi üçüncü bitiren Nükleer Başmüzakereci Said Celili 4.16 milyon oy (11.35) topladı. Eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rızai 3.88 milyon oyla dördüncü ve ve eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti 2.26 milyon oyla beşinci oldu. Rakiplerine açık ara fark atan Ruhani böylece 2. tura gerek kalmadan cumhurbaşkanı seçildi. İlk turda hiçbir aday gerekli yüzde 50 oyu alamazsa 2. tur 21 Haziran’da yapılacaktı. Ancak uzmanlar, kararsız seçmenin yüzde 53-57 arasında olması nedeniyle sandığın sürprize gebe olduğu yorumu yapmıştı.
Eski nükleer müzakereci ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki temsilcisi olan 64 yaşındaki Ruhani, ılımlı ve pragmatik bir din adamı olarak biliniyor. Ruhani, eski Cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ile Haşimi Rafsancani’nin de desteğini almıştı. Molla olmayan beş muhafazakâra karşı tek din adamı olarak yarışan Ruhani’nin oy oranının artmasında öteki reformcu aday Muhammed Arif’in, Hatemi’nin telkinleriyle adaylıktan çekilmesiyle de arttı.

Katılım oranı yüzde 72.7
Ayrıca Ruhani’nin zaferinde Haşimi başta olmak destekçilerinin, 2009 seçimi sonrasında sokağa inen Yeşil Hareket liderleri Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi’nin ev hapsine alınması nedeniyle sandığa küsen reformculara ‘oy verin’ çağrısı yapması etkili oldu. Nitekim 36.7 milyon kişinin sandığa gittiği ve katılımın yüzde 72.7 gibi yüksek oranda olduğu açıklandı.