'Yeni Marx' Piketty güncelleştirmeye gidecek

'Yeni Marx' Piketty güncelleştirmeye gidecek
'Yeni Marx' Piketty güncelleştirmeye gidecek
Fransız ekonomist Thomas Piketty, tüm dünyada büyük yankı uyandıran '21. Yüzyılda Sermaye' adlı kitabında yanlış veriler kullanmakla suçlanmasının ardından geri adım attı.

Verilerindeki yanlışlar nedeniyle hatalı sonuçlara vardığını ileri süren İngiliz Financial Times (FT) gazetesi yazarı Chris Giles’a ilk olarak “Saçmalıyorsunuz” tepkisi veren Piketty dün ise yanıtını değiştirdi. Business Insider sitesine bir e-posta gönderen Piketty, FT yazarı Giles’ın ‘haberinin tam anlamıyla yapıcı olmamasına karşın işaret ettiği bazı konulara dair veri tablolarını güncelleştirmeyi planladığını’ belirtti.

‘FT, TAM ANLAMIYLA YAPICI DAVRANMIYOR’

Piketty, FT’yi eleştirmekten yine geri durmadığı açıklamasında şunları yazdı: “Verilerin yapıcı bir şekilde tartışılmasını memnuniyetle karşılasam da FT’deki kişiler, her ne kadar tam aksini iddia etseler de, tam anlamıyla yapıcı davranmıyor. Benim serilerimde yaptıkları küçük değişiklikler (ki ben aynı fikirde değilim), uzun vadede benim analizimi değiştirmiyor. Bu konuyu daha da aydınlatmak için ilerleyen günlerde kitabın teknik ilavesini güncelleştireceğim.”

ECONOMİST ‘YENİ KARL MARX’ İLAN ETTİ

Piketty’nin ‘servetlerin, gelirlerden hızlı arttığını, hükümetlerin önlem alması gerektiğini’ savunduğu 577 sayfalık kitabı, geçen yıl Fransızca yayımlanmasının ardından bu yıl martta da İngilizce’ye çevrilince büyük yankı yaratmıştı. Hatta The Economist dergisi Piketty’yi ‘yeni Karl Marx’ dahi ilan etmişti.
Piketty, çok satan kitabında, 20 ülkeden son 200 yıla ait verileri derleyerek miras yoluyla edinilen servetlerin, gelirlerden hızlı büyüdüğünü ve bu durumun az sayıda insanın diğerleri üzerinde tahakkümünü garanti altına aldığını savunuyor.
Kapitalist sistemde ekonomik büyümenin herkese faydası olduğu inancının yanlış olduğunu da belirten Piketty, durumu dengelemek adına küresel bir ‘servet vergisi’ tavsiye ediyor.
FT gazetesi ise Piketty’nin verilerindeki yanlışlar nedeniyle hatalı sonuçlara vardığını ileri sürdü. FT’nin kurduğu bir ekip 43 yaşındaki ekonomistin kaynaklarını inceledi ve ‘verileri temizleyip, basitleştirdikten sonra Avrupa ’daki rakamların 1970’lerden sonra servete bağlı eşitsizliklere işaret etmediğini’ savundu.
Piketty ise FT’nin yayınını ‘saçmalık’ olarak nitelendirdi. Pikkety, “Servetler konusunda elimizdeki veriler mükemmel değil ama vergi bildirimleri gibi bilgiler güvenilir. Daha yeni çalışmalar, farklı kaynaklarla benim sonuçlarımı destekliyor” dedi. Piketty, FT’nin “dürüstlükten uzak” davrandığını ve gazetenin dile getirdiği noktaların sonuçları değiştirmediğini söyledi.