Yeni moda: Hacı Putin!

Yeni moda: Hacı Putin!
Yeni moda: Hacı Putin!
Moskova'nın IŞİD'e Irak'ta da müdahale edebileceğine yönelik iddialar gündeme gelirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in popülaritesi Irak'taki Şiiler arasında tavan yapmış durumda.

RADİKAL - Rusya'nın Suriye 'deki rejim karşıtı gruplara yönelik operasyonlarını başlatması ile birlikte Irak'taki Şiiler arasında Rus lider Putin'in popülaritesi de arttı. Birçok Şii, ‘Hacı Putin’i kurtarıcı olarak görüyor, hatta onun için türlü kent efsaneleri uyduruyor. Sosyal medyada ise Putin, ülkenin neredeyse fahri vatandaşı ilan edildi. Hatta şöyle bir hikâye de uydurulmuş bulunuyor:

“Aslında Putin’in babası Iraklı bir bakkalmış. Güneydeki Nasiriye kentinde yaşarmış. Dükkanında Arapçası ‘tin’ olan incir de satarmış. Bu nedenle baba Putin, ‘Ebu Tin’ diye anılırmış. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Ebu Tin, Rusya’ya göç etmiş. Burada ‘sarışın bir Rus kızı’ ile evlenmiş, oğluna da Abdülemir adını vermiş. Ancak Rusça Abdülemir demek zor olduğundan adı 'Vladimir'e dönüşmüş.”HÜSEYİN OBAMA’DAN İYİ

Bağdatlı taksi şoförü Ali el-Rammahi, Irak’tan göç etmemesinin tek nedeninin Putin olduğunu söylüyor. “Beni Irak’ta kalmaya Putin ikna etti. Hacı Putin, Hüseyin Obama’dan daha iyi” diyor. Kendisi Hıristiyan olan ABD Başkanı Obama’nın Kenyalı babası Müslüman’dı, bu nedenle orta adı Hüseyin. (Hürriyet)