Yeni örgüte Arap ülkelerinden destek

Yeni örgüte Arap ülkelerinden destek
Yeni örgüte Arap ülkelerinden destek
Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nin (KİK) ardından Arap Birliği de, muhaliflerin yeni çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK), 'Suriye halkının meşru temsilcisi' olarak tanıdığını duyurdu.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası yapılan açıklamada, uluslararası toplumada yeni oluşumu tanıma çağrısı yapılırken oylamada Cezayir ve Irak’ın çekimser oy kullandığı, Lübnan’ın ise oylamaya katılmadığı belirtildi. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve BAE’nin oluşturduğu KİK’in Genel Sekreteri Abdullatif el Zeyyani de “Bu yeni adım Suriye yönetiminin çöküşünü hızlandıracaktır. Umudumuz bundan sonra günahsız insanların ölümlerine son verilmesi, tüm Suriye halkını kapsayacak ve hiçbir ayrıma gitmeyecek şekilde yeni devletin oluşumunun hızlanmasıdır” dedi.

BRİTANYA'DAN TANIMA ŞARTI

Kahire’de dün düzenlenen Arap Birliği ve AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Britanya Dışişleri Bakanı William Hague ise, yeni oluşumun önemli bir adım olduğunu ancak ülkesinin yeni koalisyonu resmen tanıması için hala yapması gereken şeyler bulunduğunu söyledi. Hague, “Muhalefetin kapsayıcı olmasını, Suriye içinde de destek bulmasını istiyoruz ve bunların gerçekleştiğini görürsek onları Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıyacağız” diye konuştu. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da, yeni örgütün kurulmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Öte yandan Kahire’deki toplantıya katılan SMDK Başkanı Ahmet Muaz el Hatib ve Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra, muhalefete gelişmiş silah yardımı yapılması çağrılarını yineledi. El Hatib, “Birçok grup yeni örgüte katıldı. Bazılarının çekinceleri var ama hepsiyle irtibat halindeyiz. Bu Suriye’yi temsil eden en hüçlü koalisyon” diyerek SMDK’ye destek istedi. SUK eski Başkanı ve SMDK üyesi Burhan Galyun ise, SMDK’nın geçiş dönemini yönetmek için yürütme organı kurulması konusunda çalıştığını, bu nedenle geçiş hükümeti kurmayı ertelediklerini ifade etti. söyledi. Galyun, önceliklerinin hükümet oluşturulması değil, bir yürütme organı kurulması olduğunu söyledi. {KAHİRE-CİDDE/AP-REUTERS}