Yeni Papa 'diktatörlük işbirlikçisi' olmakla suçlanıyor

Yeni Papa 'diktatörlük işbirlikçisi' olmakla suçlanıyor
Yeni Papa 'diktatörlük işbirlikçisi' olmakla suçlanıyor
Katolikler 266'ncı Papa'sı seçilen Jorge Mario Bergoglio, ülkesi Arjantin'de darbe ve işkence yanlısı bir tutum sergilemekle suçlanıyor.

BUENOS AIRES - Katolik dünyasının yeni lideri Papa Jorge Mario Bergoglio, Arjantin'deki insan hakları kuruluşları ve Plaza de Mayo Anneleri ve Büyükanneleri tarafından darbe döneminde diktatörlerle işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Arjantinli Papa, 2 yıl önce, diktatörlük döneminde işkence merkezine çevrilen Donanma Teknik Okulu (ESMA) davasında tanık olarak dinlendi, birçok müşteki tarafından iki cizvit papazı korumayı reddederek gözaltına alınıp aylarca işkence görmelerine sebep olmakla suçlandı. Ancak, sürekli suçlamaları reddetti.

Darbe döneminde cizvitlerin en yüksek makamında olan Bergoglio'nun, korumasındaki gecekondu bölgelerinde kilisenin yoksullara yardım kolunda çalışan aktivist Francisco Jalics ve Orlandio Yorio'nun sığınma taleplerine olumsuz yanıt verdiğini ve bilerek, papazları darbecilerin kucağına attığı öne sürülüyor.

Dönemin Moron bölgesi Piskoposu Miguel Raspanti, Pagina 12 gazetesinde tarihçi Horacio Verbinsky'e verdiği demezte, iki papazı kurtarmak için Bergoglio'nun vereceği izin belgesine ihtiyaçlarını olduğunu ama Bergoglio'nun imza atmaya hiçbir zaman yanaşmadığını söyledi. Özel bir grup tarafından kaçırılan Jalics ve Yorio aylarca ESMA'da işkence gördükten sonra, yarı çıplak ve uyuşturulmuş bir halde şehrin çok uzağında bir alanda bulunmuşlardı.

CRİSTİNA KİRCHNER'DEN YENİ PAPAYI KUTLADI
Kilise ve Kirchner hükümeti arasındaki mesafeli tutum, Bergoglio'nun yeni papa seçilmesiyle de bozulmadı. Nestor ve Cristina Kirchner'in 2008 tarım işverenleri eylemleri ve ardından 2010 yılında eşcinsellere evlilik ve evlat edinme haklarını getiren 'Eşitlik Yasası' oylamaları sırasında Bergoglio ile karşı karşıya gelmişlerdi. Arjantinli papa haberini "Latin Amerika için tarihi bir gün" yorumuyla karşılayan Cristina Kirchner, papayı kutladı ve şans diledi ve Bergoglio'nun yemin törenine katılacağını söyledi.

MADURO: CHAVEZ CENNETTE BERGOGLİO İÇİN KULİS YAPTI
Venezüela'nin Devlet Başkanı Vekili Nicolas Maduro'ya göre, Bergoglio'nun papa seçilmesinin ardından Chavez var. Maduro, Sistin kilisesinin bacasından beyaz dumanın görünmesinin ardından yaptığı konuşmada, Hugo Chavez'in yeni papa seçimine cennetten destek verdiğini anlatırken, "Oraya, cennete yeni ulaşan bir el Güney Amerikalı papa seçilmesi için etkili oldu, ve İsa ona 'artık Güney Amerika'nın zamanı geldi" dedi.

DHA - Canan KAYA