Yermuk'ta beş bin aile tehlikede

Yermuk'ta beş bin aile tehlikede
Yermuk'ta beş bin aile tehlikede

Fotoğraf arşivdir

Terör örgütü IŞİD'in, Suriye'nin güneyinde yer alan Yermuk kampının yüzde 70'ini işgal etmesinin ardından yaklaşık 5 bin ailenin açlık ve susuzlukla karşı karşıya olduğu bildirildi.

RADİKAL - Suriye 'nin başkenti Şam'ın güneyinde yer alan ve yüzde 70'i terör örgütü IŞİD tarafından işgal edilen Yermuk Mülteci Kampı'ndaki yaklaşık 5 bin ailenin açlık ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Yerel kaynaklar, IŞİD'in Şam'ın Haceru'l Esved bölgesinden kampa saldırdığını ve Hamas'a yakınlığıyla tanınan Eknaf Beyt el-Makdis grubuyla çatıştığını bildirirken terör örgütü IŞİD militanlarının, Yermuk Kampı'nın yüzde 70'ini ele geçirdiğini aktardı.

YARDIM GEÇİŞİ DURDU

Öte yandan IŞİD'in baskılarından önce 3 yıl boyunca Suriye yönetiminin kontrolünde olan kampa, zaman zaman insani yardım girişine izin verilirken terör örgütünün kampa girdiği 6 günden bu yana yardım geçişi tamamen durduruldu. 

IŞİD Yermuk kampının büyük bölümünü ele geçirdi

Yermuk'ta yaşayan yaklaşık 5 bin ailenin su, gıda ve ilaç konusunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığını dile getiren aktivist Muhammed Necme, "IŞİD'in kontrolündeki bölgelerde binaların tepelerine çıkan keskin nişancılar, temel ihtiyaçları için bile evinden çıkanları vuruyor. Bu nedenle insanlar, su ve ekmek için bile evlerinden çıkmaya korkuyor" diye konuştu.

IŞİD, Yermuk kampının yüzde 90'ını ele geçirdi

KESKİN NİŞANCILAR SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYOR

Çocuklarına su bulmak üzere evinden çıkan bir sivilin keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü aktaran Necme, "Örgütün, kampta boğazını keserek öldürdüğü 2 kişinin kimlikleri henüz belirlenmedi. IŞİD, Yermuk halkından muhalif gruplardan Eknaf Beyt el-Makdis'e katılanların teslim olması için baskı yapıyor. Yaklaşık 8 ay önce kampta bulunan bazı IŞİD militanları, Eknaf Beyt el-Makdis grubuyla çıkan çatışmaların ardından bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar" ifadelerini kullandı.

13 KİŞİNİN BAŞI KESİLDİ

Başkent Şam'ın güneyinde yer alan Yermuk Mülteci Kampı'nda geçen hafta terör örgütü IŞİD ile Hamas'a yakınlığıyla bilinen kamptaki Eknaf Beyt el-Makdis güçleri arasında çatışma çıkmıştı. Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) dün yapılan açıklamada, kampta başı kesilerek infaz edilmiş 13 kişinin cesedinin bulunduğu belirtilmiş, infazların terör örgütü IŞİD tarafından yapıldığını bildirmişti.

Yermuk'ta IŞİD püskürtüldü

KAMPTAN 140 BİN KİŞİ KAÇTI

Suriye'deki en büyük Filistin mülteci kampı olan Yermuk'ta, ülkedeki iç savaş öncesi 160 bin kişi bulunurken, bu rakam 18 bine düştü.  Aralık 2012'den sonra bazı Suriyeli örgütlerin buraya yerleşmesiyle çatışmalar kampa sıçramıştı. (Sputnik) 

'Musul ve Anbar'ın IŞİD'den kurtarılması yakın'