Yıllar sonra gelen teşekkür

Yıllar sonra gelen teşekkür
Yıllar sonra gelen teşekkür
1960 yılında 6 yaşındaki siyahi bir öğrenciye okula kadar eşlik eden ve onu kızgın kalabalıklardan koruyan Charles Burks, bugün 59 yaşına gelen o öğrenciyle bir araya geldi. Ruby Bridges adlı kadın, Burks'e teşekkür etti.

1960 yılında 6 yaşında olan ve ABD ’deki New Orleans şehrinde yaşayan Ruby Bridges, tamamen beyazların gittiği William Frantz ilkokulunda birinci sınıfa başlayacaktı. İlk gününde ona bir polis memuru eşlik etti ve kızgın ırkçıların arasından zarar görmeden geçmesini sağladı. O günden sonra Amerika’nın güneyindeki ırkçı ayrımcılık sona erdi ve Ruby Bridges bir sembol oldu. Bugün 59 yaşında olan Bridges, Salı günü o memurla bir araya geldi ve onu koruduğu için teşekkür etti.

AP’den Rick Callahan’ın haberine göre, Indianapolis şehrindeki Çocuk Müzesi’nde Salı günü 91 yaşındaki Charles Burks’le bir araya geldi. Çocukların Gücü adlı kalıcı sergi için Burks ve Bridges’le röportaj yapıldı. O gün Bridges’ın yanında olan 4 memurdan bugün yalnızca Burks hayatta.

Bridges, 91 yaşındaki Burks’e “Sana teşekkür ederim Charlie. Doğru şekilde davranmanın hiç de kolay olmadığı bir zamandı ve sen yine de doğru olanı yaptın” diyerek şükranlarını sundu.

Burks de “Bu şekilde davranmak benim görevim de olsa, yine de bunu bir ayrıcalık saydım. Diğer herkes bunun basit bir olduğunu söylüyor, ancak bence harika bir işti. Seni okula götürdüğüm o gün, hayatımın en önemli günlerinden biriydi ve bunu torunlarıma anlatıp duruyorum” diye cevap verdi.