Yoğun Suriye trafiği baş döndürecek

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Suriye’de baharla birlikte Beşşar Esad yönetimine baskılar artıyor. Öncü rol oynamak isteyen Türkiye de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun deyişiyle kritik bir trafiğe hazırlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın 28 Mart’taki İran ziyareti, bir gün sonra Arap Birliği zirvesi, nisan başında İstanbul konferansı Suriye’nin geleceği açısından önemli kararlara sahne olacak. Nahçıvan’da İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüşen Davutoğlu, dönüş yolunda Suriye konusunda yaşananları anlattı. Türkiye, “Libya’da yaptınız ama Suriye’de benden habersiz bir şey yapamazsınız” tavrı nedeniyle Rusya ile görüş ayrılıklarına düşmüş durumda. Yine de Rusya ile konuşmaya devam edeceklerini söyleyen Davutoğlu, İran ile görüş ayrılığını da şöyle anlattı: “Onlar hâlâ Esad denetiminde reform yapılsın diyorlar. Bizim ise güvenimiz kalmadı. ‘Esad yetkilerini devretsin’ diyoruz. İran ve Rusya bizim Suriye konusundaki tutumumuzu çok iyi biliyor. İkisi de ‘Esad zorlanır ama sonra kontrol altına alır’ diye bekliyordu. Esad’ın arkasında geçen temmuz ayındaki kadar durmuyor, artık alternatif soruyorlar. İki ülkede de Esad sonrası için kaygılar başladı.”
İnsani yardımların erişimi ile insani koridorun aynı şey olmadığını söyleyen Davutoğlu, insani koridorun güvenliğinin sağlanması için BM Güvenlik Konseyi kararı gerektiğini vurguladı. Nahçıvan’dan Ankara’ya indikten 20 dakika sonra Katar Başbakanı’nı karşılayan Davutoğlu ‘kritik’ olarak nitelediği Suriye trafiğini şöyle anlattı: “Suriye’den Kofi Annan gelecek. Peşi sıra İstanbul Konferansı’nı dizayn edeceğiz. Başbakan ile 28 Mart’ta İran’a gidiyoruz. 29’unda Arap Ligi zirvesi var. Bir iki gün sonra İstanbul toplantısı var.” 

İran toplantısı İstanbul’da
Salihi’nin nükleer zirvesinin geciktirilmeden İstanbul’da yapılması talebini ilettiğini anlatan Davutoğlu, toplantının nisan başında yapılacağını açıkladı. Brezilya, Türkiye ve İran’ın imzaladığı Tahran Anlaşması’nı ‘kaçırılmış fırsat’ olarak niteleyen Davutoğlu, şunları söyledi: “Anlaşma kabul edilseydi, İran uranyum zenginleştirme sürecini durduracaktı. Anlaşma uygulanmayınca İran ihtiyacını kendi karşıladı. Batılılar bu aşamadan sonra ‘İran gizlice yapar’ diye endişeleniyor. Ayetullah ‘Yüzde 20 üstü zenginleştirme için haram’ dedi. Ayetullah haram dediyse İranlılar yapmaz. Ama belli de olmaz. İran zaman kazanmadı, zamanı yaptırımlarla onlar kazandırdı.” Davutoğlu, İran’a petrol ambargosu konusunda da BM kararını dikkate alacaklarını ABD’ye ilettiklerini söyledi.