Yol haritası PKK liderinden

Yol haritası PKK liderinden
Yol haritası PKK liderinden

Resmi haber ajansı SANA, Sadullah el Cabari Meydanı nda yollarda oluşan büyük çukurlar ve hasarlı binaların görüntülerini yayımladı.

PKK lideri Öcalan'ın Suriyeli Kürtlere mektup gönderip "Ne Esad'ın ne muhaliflerin yanında durun. Üçüncü güç olun" dediği ortaya çıktı.

İSTANBUL- Türk askerlerinin Suriye sınırında PKK ile ilintili Demokratik Birlik Partisi (PYD) üyesi 2 kişiyi öldürmesi sonrası Suriyeli Kürtler önceki gün Kamışlı’da Türkiye aleyhine gösteri yaparken Abdullah Öcalan’ın PYD’ye gönderdiği bir mektup ortaya çıktı. Mektupta Öcalan’ın Suriyeli Kürtlere “Ne Esad, ne muhalifler” mesajı verdiği belirtildi. İngiliz Financial Time gazetesine göre, Derik’te PYD’nin gençlik kongresinde okunan mektupta Öcalan Suriyeli Kürtlere şöyle seslendi: “Esad’ın yanında durmamalısınız. Muhaliflerin yanında da olmamalısınız. Suriye’de üçüncü bir güç olmalısınız. Kürt bölgelerini korumak için 15 bin asker hazrılamalısınız. Bu stratejiyi izlemezseniz ezilirsiniz. Her genç Kürt kendiniz ayağa kalkmaya ve anavatanı korumaya hazırlamalı.”

‘Mektup avukata verildi’
Öcalan’ın mektubu cezaevinde avukatlarıyla yaptığı son görüşmede verdiği belirtildi. Avukatlarıyla 27 Temmuz 2011’den beri görüşmeyen Öcalan’ın geçen ay ağabeyi Mehmet Öcalan’la görüşmesine bir avukatının da katıldığı iddia edilmişti. Ancak Radikal’in ulaştığı Öcalan’ın avukatları mektubu teyit etmekten kaçındı. Beşşar Esad rejimiyle işbirliği yaptığı iddialarını reddeden PYD’nin eş başkanı Salih Müslim, daha önce 2003’te parti kurulduğu dönemde Öcalan aracılığıyla Esad rejimiyle işbirliği kurduklarını söylemişti. Özgür Suriye Ordusu’nu Kürt bölgesinden uzak tutarken bir iki olay hariç rejimle de silahlı çatışmaya girmeyen Kürtler temmuzda 6 yerleşim biriminde kontrolü ele almış, bu durum “Esad Türkiye’ye karşı Kürt kartını kullanıyor” diye yorumlanmıştı. Financial Times da, Kürtlerin karakollar, konseyler, mahkemeler kurduğunu, bu yapıları özerk bir yönetimin temeli olarak gördüklerini, Şam yönetiminin de bu duruma ses çıkarmadığını not etti. Gazete Suriye’nin bu yolla PKK’yı canlandırmak ve ÖSO’ya destek veren Ankara ’nın damarına basmaya çalışıyor olabileceği yorumunu yaptı. PYD’nin bölgedeki hakimiyetinin diğer Kürt gruplarla arasında tansiyonu yükselttiğine de işaret edildi. (RADİKAL)

Halep art arda bombalarla sarsıldı
Şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye’nin Halep kentinde dün kent merkezinde meydana gelen 5 ayrı bombalı saldırıda en az 41 kişi öldü, 90 kişi yaralandı. Suriye İnsan Hakları Örgütü’ne göre, saldırılarda askeri orduevi, ticaret odası ve siyasi güvenlik şubesi hedef alındı. Devlet haber ajansı SANA ise, bölgede çok sayıda binanın yıkıldığını gösteren fotoğrafları yayımladı. Patlamalar nedeniyle bölgede büyük bir çukur ortaya çıkarken, enkazda hala cesetler olabileceği belirtildi. Muhalifler geçen hafta kentte saldırıları arttıracaklarını duyurmuştu. Şam sık sık bombalı saldırılara sahne olurken, Halep’te bu tür saldırılar yaşanmamıştı.

‘Hizbullah komutanı Suriye’de öldürüldü’ 

Lübnan’daki Hizbullah’ın komutanlarından Ali Hüseyin Nasıf’ın Suriye’de öldürüldüğü ileri sürüldü. Muhalifler ve Lübnan’daki 14 Mart Koalisyonu, Nasıf ve Hizbullah üyelerinin Humus’ta konvoylarını hedef alan saldırıda öldüğünü öne sürdü. Lübnan’ın doğusundaki Bekaa vadisinde Hizbullah’ın silah deposu olduğu ileri sürülen bir yere düzenlenen saldırıda ise 7 kişi öldü.