YPG: Hava operasyonları işe yaradı, IŞİD'in ilerleyişi durdu

YPG: Hava operasyonları işe yaradı, IŞİD'in ilerleyişi durdu
YPG: Hava operasyonları işe yaradı, IŞİD'in ilerleyişi durdu
YPG'ye bağlı güçlerin yaptığı açıklamalara göre, uluslararası koalisyon Kobani çevresindeki IŞİD güçlerine yönelik en etkili hava saldırılarını dün gerçekleştirdi. Kenti savunan Kürt savaşçılar, IŞİD'in ilerleyişinin tamamen durduğunu belirtiyor.

RADİKAL – Kobani’de önceki gün kentin dış mahallelerine giren ve bazı binalara bayrak çeken IŞİD militanlarının kent içindeki ilerleyişinin durdurulduğu belirtiliyor. Dünden bu yana hava operasyonlarıyla IŞİD mevzileri vurulurken, Kürt savaşçılardan ilk kez “operasyonların işe yaradığı” açıklaması geldi.


ABD : OPERASYONLAR SÜRECEK
Kobani çevresindeki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu doğrulayan ABD Dışişleri Bakanlığı da, operasyonların süreceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tankların, ağır silahların ve savaşçıların hedef alındığı saldırıların 'başarılı olduğu' belirtildi.


YPG KOMUTANI: KOALİSYONUN EN ETKİLİ SALDIRILARI
YPG komutanı Meysa Abdo da BBC'ye yaptığı açıklamada, koalisyon güçlerinin 'en etkili saldırıları gerçekleştirdiğini' söyledi.

BBC News'den Güney Yıldız'a konuşan Kobani'deki YPG (Halk Savunma Güçleri) / YPJ ( Kadın Savunma Birlikleri) komuta konseyi üyesi Meysa Abdo, “Koalisyon güçlerinin şimdiye kadarki en etkili hava saldırılarını dün geceden bu yana gerçekleştirdi. Şimdiye kadar böyle etkili bir şekilde vursalardı IŞİD kente yaklaşıp bu düzeyde tahribat yapamazdı” dedi.


‘BİZE HEDEF SORUYORLAR’
Kobani'de ağır silahları bulunmadığı için IŞİD'e karşı “hafif silahlarla ve fedai bir ruhla” karşı koymaya çalıştıklarını söyleyen Abdo, Koalisyon güçleriyle ‘sınırlı da olsa koordinasyon içinde olduklarını’ doğruladı: "Bize bazen hedefleri sordukları doğru. Belirli bir irtibat var, fakat yetersiz. Keşif uçakları var fakat biz söylemezsek hangi noktaları vuracaklarını bilmeleri zor."


YÜZLERCE CAN KAYBI
Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Eylül ortasından bu yana, Kobani'de yarısından fazlası cihatçı militanlar olmak üzere en az 412 kişinin öldüğünü duyuruyor.

IŞİD'in Kobani'ye yönelik 3 haftadır süren saldırıları sırasında 200 bine yakın kişi de sınırı geçerek Türkiye 'ye sığındı. Koalisyon güçleri, Kobani çevresindeki IŞİD mevzilerini ağır bombardıman uçaklarıyla dün gün boyu vurdu.