YPG Miştenur Tepesi'ni ele geçirdi

YPG Miştenur Tepesi'ni ele geçirdi
YPG Miştenur Tepesi'ni ele geçirdi
Terör örgütü IŞİD'le savaşan YPG'nin Kobani'de stratejik öneme sahip Miştenur Tepesi'ni ele geçirdiği açıklandı.

RADİKAL - Rojava’nın Kobani kentinde, Kürt güçlerinin dün gece gerçekleştirdiği bir operasyonda bölgedeki stratejik öneme sahip Miştenur Tepesi’ni ele geçirdiği bildirildi.

Rudaw'da yer alan habere göre, gece boyunca süren çatışmaların ardından YPG, Miştenur Tepesi'ni kontrolü altına aldı. Konu ile ilgili olarak YPG'nin önümüzdeki saatlerde resmi açıklama yapması bekleniyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Dışişleri Sözcüsü İdris Nassan, Miştenur tepesinin bir bölümünün YPG'nin eline geçtiğini belirtti, bu tepenin alınmasıyla IŞİD'in takviye yolunun kapanacağını söyledi. Nassan çatışma sürecini şöyle anlattı:

"Miştenur Tepesi'ne iki hafta önce zaten çok yaklaşılmıştı. Gün gün ilerleme oluyordu. ABD önderliğindeki koalisyon uçakları tepede IŞİD'in mevzilerini vuruyorlardı. Dün akşamdan bu yana da uçaklar yedi defa IŞİD'in mevzilerini bombaladılar. Peşmerge güçleri de tepeyi ağır silahlarla, toplarla vuruyorlardı. YPG ve üyeleri de tepenin alınması için mücadele ediyorlardı." Nassan tepede çatışmaların devam ettiğini söyledi.

BBC Türkçe'ye konuşan Kobani'deki Peşmerge Güçleri Komutanı Amid Muslah Zebari de Pazar gecesi yaşanan yoğun çatışmaların ardından tepenin bir bölümünün Kürt güçlerin eline geçtiğini söyledi.

Ezidi Kantonu gerilimi

Haseke ve Kamışlı'da YPG ve Suriye ordusu arasında çatışma sürüyor

Kobani ve Şengal'de IŞİD'den yeni saldırı dalgası

ABD'li sörf eğitmeni YPG'ye katıldı