YPG, Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Fırat'ın batısında ilerlemeye çalışıyor

YPG, Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Fırat'ın batısında ilerlemeye çalışıyor
YPG, Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Fırat'ın batısında ilerlemeye çalışıyor
Suriye'nin kuzeyinin önemli bölümünde kontrolü elinde bulunduran YPG güçlerinin, Rusya'nın havadan desteğiyle Fırat'ın batısına ilerlemeye çalıştığı bildirildi.

RADİKAL - Rus savaş uçaklarının, YPG güçlerinin Fırat'ın batısında ilerleme çabalarıyla eş zamanlı olarak terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunan Fırat'ın batısındaki Halep kırsalında yer alan bazı bölgelere hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

AA muhabirine konuşan yerel kaynaklar, YPG'nin Rus savaş uçaklarının desteğiyle Fırat'ın batısında bulunan Cerablus kentine ilerlemeye çalıştığını belirtti. IŞİD ve YPG güçleri arasında, YPG'nin kontrolünde bulunan Zor Magar köyünün batısında, Fırat nehrinin iki tarafında şiddetli çatışmaların devam ettiği kaydedildi.

'PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesi kabul edilemez'


Bombalanan bölgelerin Cerablus ve Cerablus ile Munbic arasında bulunan üç köy olduğu, söz konusu bombardımanlarda 3 kişinin öldüğü, onlarca kişinin ise yaralandığı aktarıldı.

Söz konusu kaynaklar ayrıca, Rus bombardımanlarının Munbic ve El-Bab'ı da kapsadığını, 15 hava saldırısının düzenlendiği iki gündür devam eden bombardımanlardaki kayıplara ilişkin ise bilgi alınamadığını ifade etti.

Ahmet Davutoğlu: PYD'yi iki kere vurduk


Rus uçakları bugün Halep'in Azez ilçesi yakınlarındaki bir yerleşim birimini bombalamış, saldırıda ilk belirlemelere göre aralarında çocukların da bulunduğu 7 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda yaralının da olduğu bildirilmişti.

Rus savaş uçaklarının, PYD'nin Afrin-Kobani'yi birleştirmek için Azez'i ele geçirme çabalarına havadan destek verdiği belirtiliyor.
AA