'YPG, Şam yönetimi ve Rusya doğu cephesi için anlaştı'

'YPG, Şam yönetimi ve Rusya doğu cephesi için anlaştı'
'YPG, Şam yönetimi ve Rusya doğu cephesi için anlaştı'
Rusya'nın Suriye yönetimi ile YPG arasında arabuluculuk yaptığı ve üçlünün doğuda koordineli operasyonlar yapma konusunda anlaştığı öne sürüldü.

RADİKAL - Rusya'nın Suriye 'de askeri faaliyetini yoğunlaştırması dengeleri değiştiriyor. Lübnan'dan yayın yapan El Ahbar gazetesinden Eli Hanna'nın haberine göre, bir PYD delegasyonu Şam'a giderek görüşmeler yaptı. İddiaya göre görüşmenin içeriği, havadan Rus destekli kara operasyonunun koordinasyonuydu. Rusya'nın aracılık ettiği görüşmelerin hedefi, YPG'nin de doğudaki operasyonlara katılması.

Askeri işbirliğinin Suriye-Irak sınırını, özellikle de Şedadi ile Hul'u kapsayacağı belirtiliyor. Ancak Kürt yetkililerin Lazkiye'ye giderek Rus uzmanlarla işbirliğinin boyutunu konuştukları da belirtiliyor. Habere göre Rusya, Şam yönetimi ve YPG'nin de yer alacağı üçlü bir operasyon odası kurmak için çabalıyor.

ABD'den Toyota'ya IŞİD sorgusu

Rus tarafının, iki özneyle de görüştüğünü ve IŞİD'e karşı Suriye ordusunun komutasında savaş için çalıştığını doğruladığı öne sürülüyor. Diğer taraftan, YPG'nin de özellikle Haseke'de, IŞİD püskürtüldükten sonra konuşlandığı bazı noktalardan çekildiği ve ordunun ikmaline olanak sağladığı konuşuluyor.

Rusya: IŞİD'i Hazar Denizi'nden füzelerle vurduk

Halep'in Şeyh Maksud mahallesinde Kürtlerin "muhalifleri" çıkartması ile birlikte ordu kontrolündeki mahallelere geçişlerin açılmasının da bu görüşmelerin meyvesi olduğu söyleniyor. (Sol)

'İsrail, Rusya'ya Suriye'deki örgütler hakkında istihbarat verecek'

İdlib ve Hama'da Rusya havadan, Suriye ordusu karadan vurdu