YPG sözcüsü: IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim

YPG sözcüsü: IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim
YPG sözcüsü: IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim
YPG sözcüsü Redur Xalil, DHA'da yaptığı açıklamada,' Ben, IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim' açıklamasında bulundu.

RADİKAL - IŞİD, dün sabaha karşı Kobani'ye sızıp intihar saldırıları gerçekleştirirken IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiklerini söylediği iddia edilen Kobani'deki YPG Sözcüsü Redur Xalil, "Ben, IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim" açıklaması yaptı.

YPG Sözcüsü Redur Xalil, DHA muhabirine yaptığı açıklamada halen IŞİD militanları ile çatışmaların sürdüğünü söyledi. Dün yaptığı açıklamanın yanlış yansıtıldığını söyleyen Redur Xelil, "Beni arayan ajanslara IŞİD çeteleri ve bombalı araçların 'Türkiye'den geldi ya da Türkiye'den gelmedi' gibi bir ifadede bulunmadım. Konu ile ilgili soruşturmamız sürüyor. Soruşturmanın sonunda bu konuda net bir şey söyleyebiliriz" dedi.

Kobani'de ölü sayısı 146'ya yükseldi

'IŞİD'İN, CERABLUS'TAN GELME İMKANI YOK'

Bir kısım IŞİD militanının Kobani'nin güneyinden 5-6 araçlık bir konvoy ve Özgür Suriye Ordusu kıyafetleri ile Kobani'ye sızma yaptığını söyleyen YPG Sözcüsü Redur Xelil, "Şanlıurfa Valiliği yaptığı açıklamada, IŞİD çetelerinin Cerablus'tan Kobani'ye geldiklerini söylüyor. Ama, Cerublus ile Kobani arasındaki karayolunda bulunan iki köprü daha önce IŞİD çeteleri tarafından patlatılarak yıkıldı. Yani şu anda Cerablus ile Kobani arasında bir yol kalmamıştır. IŞİD çeteleri Cerablas'tan Türkiye topraklarına girip oradan mı Kobani'ye girdiler? Eğer Şanlıurfa Valiliği ısrarla bunu söylüyor ve Cerablus ile Kobani arasında ise yol bulunmuyorsa insanın aklına bu geliyor. Konu ile ilgili soruşturmamız ve araştırmamız devam ediyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'ye inanmamak için hiçbir nedenimiz yok

YPG Sözcüsü Redur Xelil, şu anda Kobani merkezinde çatışmaların sürdüğünü, ulaştıkları bilgilere göre IŞİD'in Berxbotan Köyü'nde 24 sivili, Kobani'de ise 50 kişiyi öldürdüğünü anlattı. Redur Xelil, "Ellerinde az sayıda rehine var. Bu rehinelerin zarar görmemesi için dikkatli davranıyoruz. Çatışmalar bazı noktalarda sürdüğü için şehit sayımız artabilir" diye konuştu. (Ferit Aslan/DHA) 

Kobani'de çatışmalar devam ediyor

PYD lideri Müslim: Sağ yakaladığımız DAEŞ militanları her şeyi anlatacak

Demirtaş: IŞİD'in Kobani'ye Türkiye'den sızmadığına inanmak istiyorum