YPG'ye katılan İngiliz Scurfield çatışmada öldü

YPG'ye katılan İngiliz Scurfield çatışmada öldü
YPG'ye katılan İngiliz Scurfield çatışmada öldü

Konstandinos Erik Scurfield (en önde)

Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) Suriye'de çatışan YPG (Halk Savunma Birlikleri) eski bir Kraliyet deniz piyadesi olan İngiltere vatandaşı Konstandinos Erik Scurfield'in Türkiye - Suriye sınırındaki Kamışlı bölgesinde çatışmalar esnasında öldüğünü söyledi.

RADİKAL - Suriye 'nin kuzeydoğusunda IŞİD'le çatışan YPG, eski bir Kraliyet deniz piyadesi olan İngiltere vatandaşı Konstandinos Erik Scurfield'in Türkiye - Suriye sınırındaki Kamışlı bölgesinde, çatışmalar esnasında öldüğünü söyledi. Kürt silahlı gücünden bir yetkili, Kamışlı ve çevresinde çatışmaların sürdüğünü de ifade etti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İngiltere'de yaşayan Kürt aktivist, YPG'nin talebi doğrultusunda Scurfield'in ailesini arayarak ölüm haberini verdi ve YPG'nin "Scurfield'i bir şehit olarak Suriye'de defnetmek istiyoruz" talebini iletti.

Sınırda yakalandı IŞİD'ci çıktı

'BİLGİLERİ TAKİP EDİYORUZ'

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise Suriye'de bir İngiltere vatandaşının öldürüldüğü yönünde gelen bilgileri takip ettiklerini söyledi. Açıklamada İngiltere'nin Suriye'de faaliyete devam eden herhangi bir temsilciliğinin kalmadığı da hatırlatıldı ve "Gelen ölüm haberlerini teyit etmemiz ya da Suriye'deki İngiltere vatandaşlarının güvenliğini sağlamama imkanlarımız son derece sınırlı" ifadeleri kullanıldı.

BBC'nin edindiği bilgilere göre aralarında İngiltere vatandaşlarının da bulunduğu yaklaşık 100 Batılı, sayıları 30 bini bulan YPG saflarında IŞİD'e karşı çatışmalara dahil oluyor.

Türkiye'den IŞİD hamlesi: İki uçak gitti!

IŞİD'e katılan İngiltere vatandaşı sayısının ise 500 civarında olduğu tahmin ediliyor.

IŞİD rotayı 'Hicret' el kitabında gösterdi

IŞİD'le savaşması için 300 asker daha gönderiyor