Yüksekokula ilk kez transseksüel müdür

Yüksekokula ilk kez transseksüel müdür
Yüksekokula ilk kez transseksüel müdür
Hindistan'da ilk kez bir yüksekokula transseksüel müdür atandığı bildirildi.

RADİKAL -  Hindistan 'ın Batı Bengal eyaletinde yüksekokul müdürlerini seçen heyetin başkanı Dipak K. Kar, Krişnagar'da sadece kızların kabul edildiği bir yüksekokulun müdürlüğüne transseksüel aday Manabi Banerjee'nin atandığını, Banerjee'nin yeni görevine 9 Haziran'da başlamasının beklendiğini söyledi.

Kar, 20 yılı aşkın süredir öğretmenlik yapan Manabi Banerjee'nin gerekli yöneticilik deneyimine sahip olduğunu ifade etti. Hindistan'daki LGBTİ bireyler kararı sevinçle karşıladı. Trans birey hakları için çalışan Mitr Trust örgütünün yöneticisi Rudrani Çettri, "Bu bizler için gurur anı. İnsanların trans bireylerin kabul etmeye başlaması harika. Herkes bu karardan gurur duymalı" diye konuştu.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, geçen yıl trans bireylerin yasal bir "üçüncü cinsiyet" olarak tanınmasına hükmetmiş, bu kişilerin eğitim , istihdam ve sağlık alanlarında azınlık haklarından ve imtiyazlardan faydalanmasının önünü açmıştı.

Batı Bengal'in başkenti Kalküta'nın 105 kilometre kuzeyinde bulunan Krişnagar'daki yüksekokulun fen bilimleri ve beşeri bilimler alanlarında lisans programları verdiği belirtildi. (AA)


  ETİKETLER:

  Hindistan

  ,

  Aday

  ,

  eğitim

  ,

  batı

  ,

  kar

  ,

  Lisans