Yunan halkından AB'ye rest

Yunan halkından AB'ye rest
Yunan halkından AB'ye rest
Yunanistan halkı yaşadığı ekonomik dar boğazın ardından kreditörlerin nakit akışını yeniden sağlaması şartıyla öne sürdüğü şartları refarandum da reddetti.

RADİKAL - Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesi konusunda karar vermek üzere sandığa gitti. Resmi verilere göre oyların yüzde 70'i sayıldı. 'Hayır' diyenlerin oranı %61'in üzerinde. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Oyların çoğunluğunun açıklanmasının Ardından, " bugün tarih sayfalarında bir yenisini açtık" dedi. Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis oyların çoğunluğunun sayılmasının ardından açıklama yaptı. Varufakis: "Bugün 'Hayır' oyu, demokratik bir Avrupa için 'Evet' oyudur" dedi. Eski Başbakan ve Muhalefet Lideri Antonis Samaras da partisinden istifa etti.

Podemos lideri Iglesias: Demokrasinin zaferi

Yunanistan'da kayıtlı 9 milyon 855 bin seçmen 20 bine yakın sandıkta tarihinin en büyük ekonomik krizinden çıkış yolu bulabilmek için bugün sandık başına gitti. Sabah saat 07.00'da başlayan oy verme işleminde kreditörlerin nakit akışını yeniden sağlamak amacıyla ortaya koyduğu şartlar oy pusulasında 'Evet' ya da 'Hayır' olarak yer aldı. 

Yunanistan'daki referandumdan hayır çıkarsa ne olacak?

Yunanistan'da kayıtlı seçmenin yüzde 65'i Saat 19.00'e kadar sandık başına giderek tercihlerini yaptı. Oy verme işleminin sona ermesinden sonra alınan ilk sonuçlarda iktidardaki Sriza Lideri ve Başbakan Aleksis Çipras'ın istediği doğrultuda oyların büyük bölümünün 'hayır' yönünde olduğunun anlaşılması yüzleri güldürdü. Yunanistan İçişleri Bakanlığı'nın resmi olmayan sonuçlarına göre referanduma katılan seçmenlerin yüzde 60'ı kreditörlerin nakit akışını yeniden sağlaması şartıyla öne sürdüğü şartlara 'hayır' dedi.

Hollande ve Merkel Yunanistan için görüşecekler

ÇİPRAS HALKA SESLENDİ

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras referadum sonuçlarının netleşmesinden sonra ulusa seslendi. Çipras Oyların çoğunluğunun açıklanmasının Ardından, "bugün tarih sayfalarında bir yenisini açtık" dedi.

Çipras'ın konuşmasından satır başları şöyle;

"Bugün demokrasiye şantaj yapılmayacağını kanıtladık. Yunan halkı cesur bir seçim yaptı. Bunun Avrupa ile Çatışma anlamına gelmediğine eminim. Amacımız mantıklı bir çözüm bulmak, zaman kaybetmeden bu amacı gerçekleştirmek için çalışacağım. Çözüm kolay olmayacak ama her iki Tarafın da istediği makul Çözümler var. Yarın bankacılık sistemini yeniden ayağa kaldırmak için müzakere masasına oturacağız"

Referandumun kazananı yada kaybedeni yok. Yunanistan müzakere masasına geri dönecek.  Yunanistan uygunlanabilir bir planı kabul edecek.

ATİNA'DA HALK SOKAKLARDA KUTLAMA YAPIYOR

İlk sonuçların açıklanmasıyla birlikte çok sayıda "hayır" destekçisi kutlamalara başladı.

 

(DHA)