Yunan ırkçılar göçmen pazarını savaş alanına çevirdi

Yunan ırkçılar göçmen pazarını savaş alanına çevirdi
Yunan ırkçılar göçmen pazarını savaş alanına çevirdi
Yunanistan'da Neo-Nazi Altın Şafak partisinden 2 milletvekili ve 50 kadar parti üyesi, önceki gün bir pazarı basarak satış yapan göçmenlere saldırdı.

RADİKAL - Yunanistan’da ekonomik kriz sürecinde giderek güçlenen ve hazirandaki seçimlerde ilk defa parlamentoya giren Neo-Nazi Altın Şafak partisinden 2 milletvekili ve 50 kadar parti üyesi, önceki gün pazarda satış yapan göçmenlere saldırdı.

Başkent Atina yakınındaki Refina’da ellerinde Yunan bayraklarıyla pazar yerine giren üniformalı grup, satış yapan göçmenlerin oturma izinlerini ve belgelerini kontrol etti.

Polisin göçmelere karşı yeterince önlem almadığını öne süren grup, belgelerini göstermek istemeyen göçmenlerin standlarını demir çubuklarla yerle bir etti. Saldırıyı önlemeye çalışan göçmenleri tartaklayan grubun saldırısı sırasında çevredeki birçok kişi olayı seyretmekle yetindi. Saldırıya tepki gösteren bazı vatandaşlar ise saldırıya nüdahale etmeyen polisi eleştirdi.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleHÜKÜMETE ELEŞTİRİ
Olay sonrası basın açıklaması yapan Altın Şafak, devletin uzun zamandır yapması gereken işi yaptıklarını öne sürdü. Irkçı parti, yasal satış yapan Yunan vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla yasadışı göçmenlerin tezgahlarını dağıttıklarını ve yasadışı ürünlere el koyduklarını savundu. İnternet sitesinde de saldırının videosunu yayımlayan parti, benzer uygulamaların devam edeceğni belirtti.

PASOK ve Yunanistan Komünist Partisi (KKE), saldırıyı kınayarak hükümeti gerekli önlemleri almaya çağırdı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, Kamu Düzeni Bakanı Nikos Dendias saldırganalrın cezalandırılacağı sözü verdi. Altın Şafak, son dönemde göçmenleri hedef alan saldırılarla sık sık gündeme geliyor. Ekonomik krizle boğuşan ülkede son dönemde krizi derinleştirmekle suçlanan göçmenlere yönelik polis baskınlarında ve şiddet olaylarında yaşanan patlama endişe yaratıyor.